Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Adam Koniecki 25.11.2017

Wojenne straty Biblioteki Narodowej. „Bezprecedensowe”

– Straty są częścią naszej historii – mówił w audycji Utracone, Odzyskane dr Tomasz Makowski, historyk. Dyrektor Biblioteki Narodowej w Polskim Radiu 24 opowiadał o stratach, jakie instytucja poniosła w związku z II wojną światową.

Jak podkreślał gość PR24, największym ciosem dla Biblioteki Narodowej było zniszczenie rękopisów, znajdujących się w zasobach instytucji. – To strata bezprecedensowa w historii świata. Tylko samych rękopisów - średniowiecznych, renesansowych czy dziewiętnastowiecznych – podpalonych przez Niemców zostało około 50 tysięcy – wskazywał dr Tomasz Makowski.

Dyrektor Biblioteki Narodowej zaznaczył przy tym, że zachowała się jedynie niewielka część zbiorów. – To około dwóch tysięcy rękopisów – mówił historyk, zauważając, że część dokumentów została wywieziona przed wojną do Kanady. – Dzięki temu mamy najcenniejsze teksty, takie jak rękopisy Chopina czy Rocznik świętokrzyski dawny – dodawał.

Jak podkreślał dr Tomasz Makowski, wojenne straty w dużej mierze zaważyły na dzisiejszych możliwościach badania historii. – Największy zbiór rękopisów w Polsce został niemal w całości zniszczony, nikt go już więcej nie przeczyta. To bezprecedensowa strata, rękopisy to bowiem unikatowe przedmioty (…). Teraz o obrazie polskiej kultury wnioskujemy jedynie z małego fragmentu, który przypadkiem ocalał – pointował gość PR24.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu była Magdalena Ogórek 

Polskie Radio 24/zz

Utracone, Odzyskane w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________ 

Data emisji: 25.11.17

Godzina emisji: 13.15