Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Adam Koniecki 20.01.2018

„17 stycznia 1945 r. to data zmiany okupanta, nie wyzwolenia Polski”

Minęła kolejna rocznica, kiedy to 17 stycznia 1945 roku Armia Czerwona i podporządkowane jej oddziały Wojska Polskiego wyparły ze stolicy niemieckich żołnierzy. Gośćmi audycji Nos Kleopatry byli: Arkadiusz Mularczyk - przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Oszacowania Wysokości Odszkodowań Należnych Polsce Od Niemiec Za Szkody Wyrządzone W Trakcie II Wojny Światowej oraz dr Witold Wasilewski - historyk Instytutu Pamięci Narodowej.

Kiedy stolica leżała w ruinach, doszczętnie zniszczona, a ludność była wykrwawiona, Polakom przez dziesięciolecia kazano uznawać tę datę - 17 stycznia 1945 - za wielkie i ważne święto. - Wyróżnienie tej daty leżało też po myśli polskich komunistów współpracujących ze Związkiem Radzieckim, aby podkreślić fakt, że Warszawa została wydarta Niemcom – tłumaczył dr Witold Wasilewski. - Miało to zepchnąć w niepamięć Powstanie Warszawskie, w którym Związek Radziecki nie udzielił Polakom pomocy.

Jak podkreślił gość audycji, nawet w słowniku PWN słowo „wyzwolenie” oznacza odzyskanie niepodległości. W przypadku Polski zmienił się jedynie okupant.

Jak podkreślił Arkadiusz Mularczyk, dziś trudno zdecydować, która okupacja była bardziej niszczycielska. – Prezydent Lech Kaczyński przygotował raport o stratach wojennych, jakie poniósł nasz kraj – przypomniał poseł PiS. - Grupa prawie 20 osób przez 2 lata, dom po domu, kamienica po kamienicy liczyła zniszczenia. Na 2004 obliczono straty na 54 mld dolarów –podkreślił gość audycji.

Gospodarzem audycji była Agnieszka Kamińska.

Polskie Radio 24/km

Nos Kleopatry w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________ 

Data emisji: 19.01.18

Godzina emisji: 22.15