Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Adam Koniecki 29.01.2018

Historia na Dziś: 73 lata od wyzwolenia obozu w Auschwitz

Minęły 73 lata od wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. 27 stycznia 1945 roku żołnierze Armii Czerwonej uwolnili około 7 tysięcy skrajnie wyczerpanych więźniów, w tym około pół tysiąca dzieci. W audycji Historia na Dziś rozmowa z dr hab. Patrykiem Pleskotem z Instytutu Pamięci Narodowej.

Jak oceniał gospodarz programu – Tadeusz Płużański – w kontekście wyzwolenia Auschwitz-Birkenau trudno mówić o „wyzwoleniu”. – Pytanie, czy wyzwoleniem można nazwać moment, w którym w obozie nie było większości więźniów? – pytał publicysta, zauważając że w kontekście 27 stycznia 1945 roku należy pamiętać o tym, ilu ludzi przeszło przez obóz, ilu ludzi w nim zginęło.

– Liczbę ofiar można szacować na więcej niż milion. To pokazuje masowość popełnianych zbrodni – wskazywał dr hab. Patryk Pleskot, podkreślając przy tym, że w odniesieniu do daty 27 stycznia 1945 roku w pewnej mierze można mówić o wyzwoleniu. – Dla tych 7 tysięcy ludzi, którzy czekali na śmierć, to było wyzwolenie. Przyszedł ktoś z zewnątrz i ocalił ich od śmierci – zaznaczył ekspert z IPN.

W rocznicę wyzwolenia obozu w Auschwitz-Birkenau obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu, uchwalony przez ONZ w 2005 roku.

W latach 1940-1945 Niemcy zgładzili w Auschwitz-Birkenau co najmniej milion sto tysięcy ludzi, głównie Żydów, którzy stanowili 90 procent ofiar, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innych narodowości. Wśród ofiar były kobiety i dzieci.

Więcej w rozmowie dr hab. Patrykiem Pleskotem.

Gospodarzem programu był Tadeusz Płużański.

Polskie Radio 24/IAR

Historia na dziś w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________ 

Data emisji: 29.01.18

Godzina emisji: 20.35