Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Adam Koniecki 13.04.2018

75 lat temu ujawniona została zbrodnia katyńska

W piątek obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Święto zostało ustanowione ku pamięci blisko 22 tysięcy polskich oficerów i jeńców wojennych z obozów i więzień zachodniej Białorusi i Ukrainy wymordowanych przez NKWD. O zbrodni katyńskiej mówił w Polskim Radiu 24 dr Witold Wasilewski z Instytutu Pamięci Narodowej.

75 lat temu, 11 kwietnia 1943 r. niemiecka Agencja Transocean poinformowała o „odkryciu masowego grobu ze zwłokami 3.000 oficerów polskich” w Katyniu, a dwa dni później informacje te ogłoszono oficjalnie na konferencji w Berlinie. Dzień 13 kwietnia to dziś symboliczna rocznica Zbrodni Katyńskiej.

Polscy jeńcy zostali wzięci do niewoli po agresji Związku Radzieckiego na Polskę we wrześniu 1939 roku. Ofiarą padli obywatele, będący elitą narodu, stanowiący jego potencjał obronny, intelektualny i twórczy. Egzekucje trwały od kwietnia do maja 1940 roku w Katyniu, Charkowie oraz Miednoje. Jeńców zgładzono strzałem w tył głowy.

Zdaniem Witolda Wasilewskiego w Katyniu zginęła elita patriotyczna. – W Zbrodni Katyńskiej została wymordowana nie tylko elita w sensie społeczny, ale bardziej rozumiana jako elita patriotyzmu i służby państwa. Zginęli osadnicy wojskowi, posterunkowi policji, a przede wszystkim oficerowie wojskowi. W obozach jenieckich ginęli funkcjonariusze wszystkich stopni, którzy stale służyli państwu. Oficerów wojskowych chciano przeciągnąć na swoją stronę – mówił historyk.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu była Małgorzata Łopińska.

Polskie Radio 24/PAP

____________________ 

Data emisji: 13.04.2018

Godzina emisji: 10:11