Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Paulina Jakubowska 03.03.2014

Kreatywna Europa - budżet do wykorzystania

Program Kreatywna Europa ma zagwarantowane 1,5 miliarda euro na lata 2014-2020. Dzięki temu już dziś można się starać o dofinansowania dla filmów, festiwali, wystaw i innych inicjatyw artystycznych.
Kreatywna Europa - budżet do wykorzystaniaec.europa.eu
Posłuchaj
  • Kto może się starać o fundusze z programu Kreatywna Europa i na czym ten program polega (Czwórka/Europejski Lunch)
Czytaj także

Nowy program Kreatywna Europa przez najbliższe 7 lat będzie radował miłośników kultury i sztuki. W latach 2014-2020 programy Kultura i Media (znany miłośnikom kina) będą występowały pod wspólnym szyldem: Kreatywna Europa. - W ostatnich latach dobre filmy europejskie zawsze w napisach miały znaczek programu Media, czyli były z niego dofinansowywane - opowiada Anna Hieropolitańska z biura programu Kreatywna Europa. - To program, który służył do promocji europejskiego kina, pomagał w jego dystrybucji.
Granty przyznawane były również na festiwale, imprezy związane z teatrem, tańcem, muzyką. Ponad 200 polskich instytucji wzięło udział w tych projektach.
- Myślę, że Polacy coraz lepiej korzystają z różnych programów. Polska często jest partnerem w projektach, choć rzadziej jest liderem - mówi Anna Hieropolitańska. - Chętnie po korzyści płynące z unijnych programów sięgają Francja, Niemcy czy Anglia. Włosi są rekordzistami w ilości składanych wniosków, choć ich skuteczność nie oszałamia. Bułgarzy stawiają zaś na jakość, dzięki temu udaje im się uzyskać większość środków, o które się starają.
Z programu Kreatywna Europa mogą korzystać wszelkie inicjatywy artystyczne, ale i instytucje czy wydawnictwa. Posłuchaj "Europejskiego Lunchu" i  dowiedz się w jakich wydarzeniach pomagały unijne fundusze.

(pj/kul)