Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Andrzej Cała 10.11.2014

Zjawisko reemigracji Polaków nasila się

Zamiast powrotów do ojczyzny i osiedlania się u nas na stałe, po okresie pracy za granicą Polacy coraz częściej decydują się na reemigrację. Wpływ na to mają zarówno czynniki ekonomiczne, jak i społeczne.
Zjawisko reemigracji Polaków nasila sięGlow Images/East News

Wydawało się, że wskutek kryzysu ekonomicznego, który dotknął m.in. Wielką Brytanię kilka lat temu, część Polaków zdecyduje się wrócić do ojczyzny na stałe. - Liczne grono osób rzeczywiście miało taki zamiar. Przyjechali, ale rozczarowani sytuacją na miejscu, ponownie wyjechali na Wyspy. W ich przypadku mówimy o reemigracji - wyjaśniła w "Europejskim Lunchu" Karolina Grot z Instytutu Spraw Publicznych.
Podstawowymi czynnikami wpływającymi na tę tendencję, są oczywiście kwestie związane z rynkiem pracy i sytuacją finansową. Zdaniem specjalistki istotny jest również fakt, że wiele osób nie godzi się z taką ingerencją Kościoła w życie obywateli, jaka ma miejsce w Polsce. Aspekt światopoglądowy odgrywa coraz częściej dużą rolę przy decyzji o wyjeździe z kraju.
Czy polskie instytucje mają jakiś pomysł na powstrzymanie tej negatywnej tendencji i jakie są perspektywy zjawiska reemigracji na najbliższe lata - dowiesz się słuchając audycji.
***
Tytuł audycji: Europejski Lunch
Prowadzili: Katarzyna Kornet, Michał Strzałkowski
Gość: Karolina Grot (Instytut Spraw Publicznych)
Data emisji: 10.11.2014
Godzina emisji: 13.00
ac/asz