Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Ula Kaczyńska 20.05.2013

Elastyczni zarabiają więcej

Mieszkańcy Unii Europejskiej uczą się coraz chętniej i coraz dłużej, coraz bardziej też przywiązują wagę do poszerzania swoich kompetencji. Jak na tym tle wypadają Polacy - sprawdziliśmy w "Europejskim Lunchu".
Elastyczni zarabiają więcejGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Sprawdź jak zrobić międzynarodową karierę. Podajemy kilka cennych wskazówek (Europejski Lunch/Czwórka)
Czytaj także

Rynek praca wymaga od nas mobilności, elastyczności oraz ciągłego zwiększania swoich kompetencji. Dziś większość młodych Polaków jest przekonana, że jeden kierunek studiów to za mało, żeby uzyskać dobrą posadę. Zgadza się z tym grafik i projektant, Iza Dziekiewicz: - To znak naszych czasów, że chcemy i mamy możliwość rozwijania się w różnych kierunkach - opowiada gość Czwórki. - Przygodę z modą zaczęłam w odzieżowej szkole średniej, potem zrobiłam dyplom ze scenografii, następnie przez kilka lat studiowałam w Londynie grafikę projektową. Naukę godziłam z pracą, dzięki której miałam za co żyć. Udało mi się to, bo byłam w Wielkiej Brytanii. W Polsce przypuszczam, że nie byłoby to takie łatwe.

Teraz Iza Dziekiewicz uczestniczy w konkursie o dotacje z UE na założenie firmy. Ma już napisany biznes plan, ma też nadzieję na realizację swoich marzeń.

Szansę na międzynarodową karierę mają także specjaliści z zakresu edukacji, kultury, sektora audiowizualnego, którzy zechcą wesprzeć pracę Agencji Wykonawczej ds. Edukacji, Kultury i Sektora Audiowizualnego (EACEA): - Aplikujemy on line, wypełniając zamieszczony na stronie formularz - tłumaczy Kamila Rola z Punktu Kontaktowego ds. Kultury. - Wymagane jest minimum czteroletnie doświadczenie w programach, które chce się oceniać. Do wyboru mamy m. in. takie projekty jak Erasmus Mundus, Tempus, Kultura, Młodzież w działaniu, Europa dla Obywateli oraz MEDIA 2007. Aplikanci muszą też znać język obcy, a część swojej pracy będą mogli wykonywać z Polski.

Kandydatury można zgłaszać do 30 czerwca 2013 roku, a więcej na ten temat dowiesz się słuchając nagrania z "Europejskiego Lunchu".

kul