Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Ula Kaczyńska 01.07.2013

Na wakacje po Europie ubezpiecz zdrowie na smartfonie

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego umożliwia dostęp do państwowej służby zdrowia w dowolnym państwie UE. Sprawdziliśmy jak z niej korzystać.
Na wakacje po Europie ubezpiecz zdrowie na smartfonie Glow Images/East News

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (w skrócie EKUZ) jest to dokument, potwierdzający nasze prawo do korzystania ze świadczeń zdrowotnych danego państwa na tych samych zasadach co jego obywatele.

- To duże udogodnienie zarówno dla tych, którzy dużo podróżują po Europie, jak i dla tych, którzy z dziećmi wyjeżdżają na dłuższe wakacje np. do Hiszpanii albo do Grecji - mówi Agnieszka Gołąbek, rzecznik mazowieckiego oddziału NFZ. - Mając kartę ze sobą musimy zadbać jedynie o to, żeby trafić do szpitala lub przychodni, która w danym kraju ma podpisaną umowę z tamtejszym funduszem zdrowia. Zatem muszą to być placówki publiczne, a nie prywatne.

EKUZ obowiązuje w 27 krajach UE, Islandii, Lichtensteinie, Norwegii i Szwajcarii.

- Zakres usług w ramach EKUZ są różne w zależności od kraju, a ma to związek z listą usług refundowanych, która w każdym państwie UE jest nieco inna - tłumaczy gość "Europejskiego Lunchu". - Ale w przypadku złamań, zatruć, przeziębień zawsze możemy liczyć na pomoc, bez względy na to, w którym miejscu należącym do UE jesteśmy.

Idąc z duchem czasu i postępu technologicznego Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego wkrótce dostępna będzie w wersji mobilnej. Już teraz na można pobrać bezpłatną smartfonową aplikację, która zawiera wskazówki dotyczące korzystania z Karty - w 24 językach oraz z opcją łatwego przełączania między nimi.

kul