Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Jakub Wacławski 28.01.2017

Skąd biorą się zakłamania w sprawie niemieckich obozów śmierci?

„Polskie obozy koncentracyjne”. Kłamstwo, które szczególnie mocno uderza w Polskę i Polaków. Mimo licznych zabiegów ze strony polityków jest ono nadal powielane w wielu miejscach na świecie. Jaka jest geneza tego określenia? Co jeszcze należy zrobić, by zaprzestano kojarzenia naszego kraju ze zbrodniami okresu II wojny światowej? O sprawie mówił w Polskim Radiu 24 historyk prof. Grzegorz Kucharczyk.
Posłuchaj
  • 28.01.17 prof. Grzegorz Kucharczyk: „Działania, przeciwko błędnemu przedstawianiu historii, muszą być prowadzone na wielu płaszczyznach (…)”.

Kłamliwe terminy „polskie obozy koncentracyjne” lub „polskie obozy śmierci” są według prof. Grzegorza Kucharczyka elementem pisania historii II wojny światowej na nowo. Istnieją środowiska, szczególnie w świecie anglosaskim, które w mniej lub bardziej świadomy sposób wspierają naszych zachodnich sąsiadów w zdejmowaniu z siebie odpowiedzialności za zbrodnie z tego okresu. Temu celowi ma także służyć twierdzenie, że za te czyny odpowiadają naziści, a nie Niemcy.

– Obozy koncentracyjne to instytucje, jakie wprost tworzyło państwo niemieckie. Nie były to przedsięwzięcia, za których powstanie odpowiadała przecież partia NSDAP. Zakłamywanie rzeczywistości trwa od wielu lat i niestety tyle samo czasu potrzeba do tego, by pozbyć się skandalicznych i krzywdzących Polskę określeń – powiedział historyk z Instytutu Historii im. Tadeusza Manteuffla w Polskiej Akademii Nauk.

Prof. Grzegorz Kucharczyk zwrócił uwagę, że w zapobieganiu sytuacjom związanym z błędnym odbiorem historii za granicą naszego kraju, dużą rolę powinny odgrywać chociażby instytucje podległe ministerstwu kultury. Mogłyby one przygotowywać anglojęzyczne wydawnictwa, które przedstawiałyby fakty zgodnie z prawdą historyczną.

Polskie Radio 24/db

___________________

Data emisji: 28.01.17

Godzina emisji: 17.15