Aneta Hołówek 10.04.2014

WTA Katowice: Radwańska wciąż bez straty seta, Schiavone odprawiona

Awans do ćwierćfinału turnieju WTA Tour - BNP Paribas Katowice Open - taka była stawka dziewiątego w karierze pojedynku Agnieszki Radwańskiej z Włoszką Francescą Schiavone. Polka pewnie wygrała i pokazała świetny tenis.
Agnieszka Radwańska walczy z Francescą SchiavoneAgnieszka Radwańska walczy z Francescą SchiavonePAP/Andrzej Grygiel
  • Z trenerem Agnieszki Radwańskiej, Tomaszem Wiktorowskim rozmawiał Cezary Gurjew (Kronika Sportowa/Jedynka)
  • Cezary Gurjew komentuje spotkanie Radwańska - Schiavone (Jedynka)
  • Agnieszka Radwańska przyznała, że mecz stał na bardzo wysokim poziomie (IAR)

Schiavone przyjechała na turniej do Katowic, chcąc udowodnić, że stać ją na więcej niż to, co pokazywała w trakcie tego sezonu. Niespełna 34-letnia Włoszka przed przylotem do Polski wygrała zaledwie jeden pojedynek w imprezie WTA. W ośmiu pozostałych przegrała mecze otwarcia, nie prezentując choćby przyzwoitej formy.
Agnieszka Radwańska nie wykazała się jednak przesadną gościnnością dla Włoszki i szybko pokonała starszą o dziewięć lat rywalkę w dwóch setach. W pierwszej rundzie ograła Czeszkę Kristynę Pliskovą (6:3, 6:2).
W pierwszym secie 25-letnia Polka była zmuszona gonić Schiavone, gdy ta objęła prowadzenie 4:2. W grze reprezentantki Italii widać było jednak coraz większe zmęczenie - po jednej z akcji oparła się o bandę i spuściła głowę, ale w dalszym ciągu od czasu do czasu prezentowała skuteczne, efektowne i precyzyjne zagrania. Mimo to Polka odrobiła straty, zdobyła cztery gemy z rzędu i zakończyła partię zwycięstwem 6:4.
W kolejnej Radwańska szybko uzyskała przewagę (3:1), ale triumfatorka wielkoszlemowego Roland Garros sprzed czterech lat nie chciała zrezygnować z walki. Polka do końca spotkania oddała jej już tylko dwa gemy.
Krakowianka tym samym podtrzymała dobrą passę w pojedynkach ze Schiavone. Do tej pory zawodniczki grały ze sobą dziewięciokrotnie, z czego pięć ostatnich spotkań na swoją korzyść rozstrzygnęła Polka, nie tracąc w nich choćby seta.

W ćwierćfinale zagra z Yvonne Meusburger (6.), która w drugiej rundzie pokonała Chorwatkę Mirjanę Lucic-Baroni 6:2, 6:3. Piątkowy pojedynek (nie wcześniej niż o godz. 14) będzie czwartym w imprezach WTA spotkaniem Radwańskiej z 38. w światowym rankingu Austriaczką. Wszystkie dotychczasowe zakończyły się jej zwycięstwem.
W pierwszej rundzie singla wyeliminowane zostały Katarzyna Piter, Magdaleną Fręch oraz Magda Linette. Na pierwszej rundzie kwalifikacji zakończyły swój udział w imprezie Marta Kowalska, Katarzyna Pyka i Zuzanna Maciejewska, na drugiej - Paula Kania.

Wyniki czwartkowych meczów WTA Katowice:

Gra pojedyncza
Agnieszka Radwańska (Polska, 1) - Francesca Schiavone (Włochy) 6:4, 6:3
Alize Cornet (Francja, 4) - Kristina Kucova (Słowacja) 6:3, 4:6, 6:3

Gra podwójna
Klaudia Jans-Ignacik, Raluca Olaru (Polska, Rumunia) - Eva Hrdinova, Kristyna Pliskova (Czechy)
3:6, 6:3, 10-6
Klara Koukalova, Monica Niculescu (Czechy, Rumunia, 1) - Laura Thorpe, Stephanie Vogt (Francja,
Liechtenstein) 6:2, 6:1

Mecze turnieju WTA w Katowicach na antenie radiowej Jedynki komentuje Cezary Gurjew.

Agnieszka Radwańska - Francesca Schiavone - 2:0 (6:4, 6:3)