Marcin Nowak 05.10.2010

Lemaitre najlepszym lekkoatletą roku

Francuski sprinter Christophe Lemaitre otrzymał tytuł najlepszego europejskiego lekkoatlety w tym roku.
Christophe LemaitreChristophe Lemaitre fot. PAP

Na ósmym miejscu uplasował się Piotr Małachowski, a na dziewiątym Marcin Lewandowski.
Po raz pierwszy w historii plebiscytu zwyciężył Francuz. Wśród 17 nominowanych w 18. edycji znalazło się aż sześciu zawodników tego kraju.

Lemaitre zdobył w tym roku trzy złote medale mistrzostw Europy - na 100 i 200 m oraz w sztafecie 4x100 m, wygrał "setkę" w zawodach Pucharu Interkontynentalnego i trzykrotnie przebiegł ją poniżej 10 sekund (9,98 - 9,98 - 9,97).

Dyskobol Piotr Małachowski (WKS Śląsk Wrocław) został w lipcu w Barcelonie mistrzem Europy, zajął pierwsze miejsce w cyklu Diamentowej Ligi, a rekord Polski poprawił na 69,83 m (trzeci w tym roku wynik na świecie).

Marcin Lewandowski (SL WKS Zawisza Bydgoszcz) w stolicy Katalonii wywalczył złoty medal w biegu na 800 m, był drugi w zawodach Pucharu Interkontynentalnego, trzeci w cyklu Diamentowej Ligi (zwycięstwo w Sztokholmie), a jego czas 1.44,10 plasuje go na drugim miejscu w Europie.

Jeszcze w tym tygodniu poznamy zwyciężczynię plebiscytu na najlepszą lekkoatletkę Europy. Wśród nominowanych jest mistrzyni i rekordzistka świata w rzucie młotem - Anita Włodarczyk. Z kolei do tytułu Wschodzacej Gwiazdy europejskiej lekkoatletyki pretenduje 17-letni kulomiot Krzysztof Brzozowski. Uroczysta gala wręczenia nagród odbędzie się 16 października w Belgradzie.