Marcin Nowak 04.02.2011

Wisła Can-Pack w ćwierćfinale Euroligi

Koszykarki Wisły Can-Pack Kraków awansowały do ćwierćfinałów Euroligi. W piątek w meczu 1/8 finału pokonały w Rosji Nadieżdę Orenburg 72:63 (14:22, 20:16, 17:14, 21:11) i wygrały rywalizacją play off 2-0.

W ćwierćfinale krakowianki, które w minionym sezonie dotarły do Final Four, spotkają się ze zwycięzcą pary Halcon Avenida Salamanka - Pecs 2010. Do wygranej w Orenburgu poprowadziła je Australijka Erin Philips, która zdobyła 22 punkty, w tym trafiła 6 z 7 rzutów zza linii 6,75 m.

Twarda obrona w wykonaniu podopiecznych trenera Jose Hernandeza, wygrana walka pod tablicami (44:33) i wysoka skuteczność rzutów za trzy punkty przesądziły o ich zwycięstwie. Wiślaczki trafiły 11 z 21 rzutów zza linii 6,75 m, podczas gdy rywalki uczyniły to tylko pięciokrotnie.

Początek należał do Nadieżdy, która prowadziła 9:0 i 13:4 i w połowie pierwszej kwarty 16:5. W drugiej części zawodniczki Wisły stopniowo odrabiały straty, doprowadziły nawet do remisu 25:25, ale po 20 minutach rywalki miały minimalną przewagę 38:34.

Po przerwie koszykarki "Białej Gwiazdy" zagrały znacznie lepiej, popełniały mniej strat i były skuteczniejsze w ataku. W 26. minucie zniwelowały prowadzenie Rosjanek do punktu 45:44 po rzucie Philips z dystansu. Od tej chwili trwała zacięta walka "kosz za kosz". Pod koszem Ewelina Kobryn walczyła z Tiną Charles i Anastazją Wieramiejenką, a na obwodzie Pawlak i Powell rywalizowały z mistrzynią olimpijską Becky Hammon.

W 35. minucie był kolejny - czwarty w tej kwarcie remis 54:54, ale wówczas wiślaczki zagrały perfekcyjnie. Z dystansu trafiła najpierw Paulina Pawlak, a potem niezawodna Philips i białoruska środkowa Jelena Leuczanka. Na 60 sekund przed końcem wygrywały 69:60 i nie dały sobie odebrać sukcesu.

Wisła Can-Pack - Nadieżda Orenburg 72:63 (14:22, 20:16, 17:14, 21:11)

Punkty:

Wisła Can Pack: Erin Phillips 22, Nicole Powell 17, Paulina Pawlak 11, Jelena Leuczanka 9, Ewelina Kobryn 5, Andja Jelevic 4, Magdalena Leciejewska 4, Gunta Basko 0;

Nadieżda: Tina Charles 19, Anastazja Wieramiejenka 15, Olga Owczarenko 13, Ludmiła Sapowa 5, Tatiana Burik 4, Jelena Baranowa 3, Shameka Christon 2, Rebeka Hammon 2, Katsiaryna Snicyna 0, Jelena Biersieniewa 0, Oskana Zakałużna 0.