Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Aneta Hołówek 25.07.2011

Australijczycy chcą zbudować most imienia Evansa

Australia oszalała na punkcie Cadela Evansa po jego triumfie w Tour de France. Kibice zastanawiają się jak odpowiednio uhonorować bohatera.
Cadel EvansCadel Evansfot.PAP/EPA
Posłuchaj
  • Marek Brzeziński PR Paryż o opinii francuskiej prasy o TdF
Czytaj także

Pomnik, wielka parada, a może nazwać most jego imieniem - to tylko niektóre pomysły. Czasu na zastanowienie mają dużo, bo kolarz odwiedzi rodaków dopiero w październiku, gdy zakończy starty w Europie.

Nocną transmisję z ostatniego etapu Tour de France oglądało prawie 2,5 mln osób, czyli ponad 10 procent mieszkańców kraju. W tym roku żadna audycja telewizyjna nie cieszyła się tak dużą popularnością.

Pierwsze strony gazet poświęcone są triumfującemu Evansowi, choć do druku musiały trafić nim formalnie przekroczył metę w Paryżu. Jego zwycięstwo uznane zostało za jeden z największych sukcesów sportowych w historii Australii, z którym równać mogłoby się tylko zdobycie przez piłkarzy mistrzostwa świata.

Pojawił się nawet pomysł, by 24 lipca nazwać "żółtym dniem" i ustanowić go wolnym od pracy, ale premier Julia Gillard wykluczyła taką możliwość.

- Rozmawiałam z nim przed ostatnim etapem i żartowaliśmy o jego wpływie na gospodarkę. Powiedziałam mu, że wydajności pracy Australijczyków nie zrobił wiele dobrego, bo w poniedziałek wszyscy będą zaspani. On jednak błyskotliwie odparł, że będzie w porządku, bo dzięki podniesionym morale ludzie przez jakiś czas będą pracować ciężej - przyznała Gillard.

Francja zachwycona Australijczykiem

Francuscy komentatorzy są jednomyślni, w ich odczuciu Cadel Evans zasłużenie wygrał 98. Tour de France.

Cadel Evans zasłużenie wygrał Wielką Pętlę, bo nie tylko był wszechstronnie i doskonale przygotowany do wyścigu, ale także znakomicie rozgrywał go taktycznie i potrafił zachować zimną krew w najtrudniejszych momentach.

Podkreśla się dyskrecję i skromność Evansa, który w wieku 8 lat musiał przejść poważną operację neurochirurgiczną wyjęcia kości z mózgu po tym jak kopnął go koń.

Kontrowersje wzbudza jedynie trasa - jedni chwalą organizatorów za wytyczenie jej w Bretanii i uwzględnienie "klasycznych" przełęczy, inni twierdzą, że wąskie wiejskie dróżki były zbyt niebezpieczne dla kolarzy.

Wszyscy są zgodni, że Wielka Pętla nabrała nowego wiatru w żagle.

ah