Aneta Hołówek 17.08.2011

Małecki z JPII na piersi uchyla wrota Ligi Mistrzów

Apoel Nikozja w dotychczasowych meczach kwalifikacji do Ligi Mistrzów nie przegrał i nie stracił gola. Wisła Kraków przerwała tę passę. "Biała Gwiazda" wygrała 1:0 z mistrzem Cypru dzięki bramce Patryka Małeckiego w 71. minucie.
Strzelec jedynej bramki w meczu z Apoelem Nikozja - Patryk Małecki Wisła KrakówStrzelec jedynej bramki w meczu z Apoelem Nikozja - Patryk Małecki Wisła Krakówfot. PAP/EPA/Jacek Bednarczyk
  • Patryk Małecki, który cieszy się z postawy swojej drużyny
  • Małecki zdaje sobie sprawę, że w rewanżu będzie trudniej. Problemem będzie na pewno pogoda

Mistrzowie z Cypru zawiesili poprzeczkę wysoko. Mistrzowie Polski mieli w pierwszej połowie wyraźny problem z przedarciem się pod pole karne dobrze zorganizowanego w obronie Apoel-u.

Gospodarze bramce przeciwnika pierwszy raz poważnie zagrozili w 22. minucie meczu. Bardzo dobrą piłkę z prawej strony wrzucił Jovanović, a wychodzący do piłki Chiotis minął się z nią. Dzięki temu Małecki miał szansę uderzać na pustą bramkę, ale w bardzo trudnej sytuacji nie udało mu się odpowiednio trafić w futbolówkę. Ta sytuacja była przełomowym momentem pierwszej części gry. Od tej chwili to Wisła zaczęła zyskiwać przewagę i coraz śmielej atakować.

Chociaż po początku meczu to Apoel dominował, to na koniec pierwszej części gry "Biała Gwiazda" zyskała sporą przewagę. Przełożyło się to na kilka dobrych pozycji strzeleckich, po których jednak za każdym razem piłka grzęzła w gąszczu nóg obrońców Apoel-u. Najbliżej szczęścia Wisła była w 44. minucie spotkania, kiedy po prostopadłym podaniu od Meliksona Genkov był o centymetry od sięgnięcia piłki i minięcia strzałem wychodzącego Chiotisa.

Druga połowa to znowu walka na całego z obu stron. Pierwszą dobrą okazję stworzyła Wisła, gdy o centymetry od powodzenia był Melikson, który z wolnego trafił w poprzeczkę. Apoel odpowiedział indywidualną akcją Ailtona. Ten sam zawodnik w 65. minucie zdecydował się sam zakończyć akcję uderzeniem z ostrego kąta. Piłka poszybowała jednak nad bramką "Białej Gwiazdy".

"Mały" z JPII na piersi strzela bramkę

Wreszcie w 71. minucie "Biała Gwiazda" wyprowadziła zabójczą akcję. Piłkę wyprowadził Gervasio Nunez i gdy wydawało się, że nie ma już do kogo zagrać, wypatrzył biegnącego prawą stroną Patryka Małeckiego. "Mały” wziął na zamach rywala i uderzeniem w długi róg wyprowadził "Białą Gwiazdę" na prowadzenie. Po tym pięknym strzale Małecki zdjął klubową koszulkę i z dumą zaprezentował przygotowaną na taką ewentualność białą koszulkę z podobizną Jana Pawła II na piersi.

Apoel starał się wyrównać, jednak Wiślacy nie pozwolili sobie wydrzeć tego jakże cennego zwycięstwa i są o krok bliżej fazy grupowej Ligi Mistrzów. Aby tam trafili, w Nikozji muszą zagrać z takim samym poświęceniem

Wisła dziękuje "dwunastemu" zawodnikowi

W środowy wieczór na stadionie przy Reymonta 22 stawił się komplet publiczności. Kibice walnie przyczynili się do nastroju piłkarskiego święta i zaprezentowali wspaniałą oprawę. W czasie wyjścia piłkarzy na murawę, przy dźwiękach hymnu Ligi Mistrzów na trybunie C widzom ukazała się podobizna Henryka Reymana oraz podpis "W naszych sercach był jest i będzie - zagrajcie tak, by dorównać legendzie”.