Marcin Nowak 17.09.2011

Niespodziewana porażka Montanesa w Szczecinie

Portugalczyk Rui Machado jako drugi awansował do finału challengera Pekao Szczecin Open (pula nagród 106,5 tys. euro).
Rui MachadoRui Machadofot. Wikipedia

W półfinale wyeliminował najwyżej rozstawionego Hiszpana Alberto Montanesa 6:2, 0:6, 6:0. O zwycięstwo zagra z Francuzem Ericem Prodonem.

Portugalczyk szybko objął prowadzenie 4:0 i wygrał seta do dwóch. Montanes w tegorocznej edycji turnieju dał się poznać jako zawodnik, który długo wchodzi w mecz i zawsze słabo gra na początku. W pojedynku z Machado też pierwsze gemy zaczął wygrywać pod koniec pierwszego seta.

W drugim Hiszpan już niepodzielnie dominował na korcie. Zmieniał tempo, co było receptą na szybko, ale jednostajnie grającego Portugalczyka. 6:0 dla Hiszpana zapowiadało jego zwycięstwo po trzech setach. Jednak przed decydująca partią Machado poprosił o zroszenie kortu, co sprawiło, że przerwa trwała kilka minut.

Rozproszyło to Montanesa, który znów zaczął grać niedokładnie. Często wyrzucał piłki w aut lub w siatkę. Przy prowadzeniu Machado 4:0, Montanes poprosił o pomoc lekarską. Masażyści może uśmierzyli jego ból, ale obrazu meczu to nie zmieniło.

We wcześniejszym półfinale z Francuzem Ericem Prodonem nie poradził sobie Hiszpan Daniel Munoz-De La Nava. Tym samym w niedzielnym finale Pekao Szczecin Open zmierzą się triumfatorzy dwóch innych tegorocznych polskich challengerów: Rui Machado (wygrał Porsche Open w Poznaniu) z Ericem Prodonem (triumfator BNP Paribas Polish Open w Sopocie).