Aneta Hołówek 07.02.2013

MŚ w biathlonie: złoto dla Norwegii, Polska 10.

Norwegia zdobyła w czeskim Novym Mescie złoty medal biathlonowych mistrzostw świata w rywalizacji sztafet mieszanych 2x6 km + 2x7,5 km. Polska zajęła 10. miejsce.
  • Zdaniem Adama Kołodziejczyka, szefa wyszkolenia w Polskim Związku Biathlonu, polscy zawodnicy spisali się dobrze (IAR)

Biało-czerwoni do zwycięzców stracili 1.53,8.
Srebro wywalczyła Francja - 20,0 s straty, a brąz nieoczekiwanie ekipa gospodarzy - 32,3 s.

Z polskiej drużyny na trasę jako pierwsza ruszyła Krystyna Pałka. 29-letnia zawodniczka spisała się bardzo dobrze i zmagania ukończyła na trzecim miejscu. Lokata biało-czerwonych nie uległa zmianie po występie Magdaleny Gwizdoń. Później do rywalizacji przystąpili panowie. Łukasz Szczurek i Krzysztof Pływaczyk w zawodach Pucharu Świata spisują się znacznie słabiej niż ich koleżanki i ciężko było oczekiwać, że utrzymają medalową pozycję.
Po biegu Szczurka Polska spadła na siódme miejsce, a strata do lidera wzrosła z 6,1 s do 1.02,9. Pływaczyk na metę dotarł dziesiąty - 1.53,8 po Norwegu Emilu Hegle Svendsenie.
Długo w ścisłej czołówce utrzymywali się Rosjanie. Szansy na medal pozbawiła ich fatalna dyspozycja na strzelnicy, biegnącego na ostatniej zmianie, Dimitrija Małyszki. Jako jedyny zawodnik z dziewięciu najlepszych ekip musiał biec karną rundę.
Oprócz Svendsena w zwycięskiej drużynie wystartowali: Tora Berger, Synnoeve Solemdal i Tarjei Boe.
Piątek jest dniem przerwy. Na sobotę zaplanowano biegi sprinterskie.

Wyniki, sztafety mieszane 2 x 6 plus 2 x 7,5 km:

1. Norwegia 1:12,29,3 (0 karnych rund+4 niecelne strzały)
(Tora Berger, Synnoeve Solemdal, Tarjei Boe, Emil Hegle Svendsen)