Marcin Nowak 28.04.2013

Primera Division: zmarnowana szansa Barcelony. Real wygrał derby

Piłkarze Barcelony nie wykorzystali w meczu 33. kolejki hiszpańskiej ekstraklasy szansy na rehabilitację za wtorkową porażkę w Lidze Mistrzów z Bayernem Monachium (0:4).
Lionel MessiLionel Messi Wikipedia/ Addesolen

"Blaugrana" zremisowała w Bilbao z Athletic 2:2, tracąc drugą bramkę w 90. minucie.
W pierwszej połowie zawodnicy "Barcy" nie błyszczeli i wydawać się mogło, że wciąż są jeszcze myślami przy pogromie, jakiego doznali we wtorek w Monachium. Athletic, korzystając ze słabszej postawy rywali, wyszedł na prowadzenie w 27. minucie za sprawą Markela Susaety.
Do remisu doprowadził - osiem minut po wejściu na boisko - Lionel Messi, który w 59. minucie zmienił Xaviego. Argentyńczyk zanotował 44. trafienie w bieżących rozgrywkach ligowych. Zdobył też gola w 20. kolejnym spotkaniu ligowym, w którym wystąpił, śrubując własny rekord.
Była to jednocześnie 100. bramka dla ekipy Tito Vilanovy w tym sezonie w Primera Divison. 120 sekund później Messi przyczynił się do kolejnego gola dla Barcelony, gdy jego podanie wykorzystał Chilijczyk Alexis Sanchez.
Ekipa lidera hiszpańskiej ekstraklasy była o krok od czwartego z rzędu zwycięstwa w lidze, ale ich plany pokrzyżował w ostatniej minucie regulaminowego czasu gry Ander Herrera.

Derby Madrytu wygrane przez Real
Piłkarze Atletico Madryt wciąż nie są w stanie znaleźć sposobu na bardziej utytułowanego lokalnego rywala. Real po raz 10. z rzędu wygrał derby stolicy Hiszpanii.
W czwartej minucie meczu na stadionie Vicente Calderon nadzieje na przerwanie niechlubnej passy dał najskuteczniejszy piłkarz gospodarzy Radamel Falcao. Kolumbijczyk w lidze ma już 26 bramek, o pięć mniej od Portugalczyka Cristiano Ronaldo z Realu, który w sobotnim spotkaniu nie wystąpił z powodu urazu.
Niespełna 10 minut później padło wyrównanie po samobójczym trafieniu Juanfrana. Rozstrzygnięcie przyszło natomiast w 63. minucie, kiedy prostopadłe podanie Francuza Karima Benzemy wykorzystał Angel di Maria. Argentyńczyk posłał piłkę obok interweniującego bramkarza, trafiając tuż przy słupku.
Atletico nie wygrało z Realem ani razu od początku XXI wieku. 25 ostatnich pojedynków kończyło się remisami lub zwycięstwem "Królewskich".
Po tej porażce podopieczni Argentyńczyka Diego Simeone tracą do mistrza kraju już sześć punktów i mają niewielkie szanse na odrobienie tego dystansu w ciągu pięciu ostatnich kolejek La Liga.
"Blaugrana" wciąż pozostaje na czele tabeli z bezpieczną przewagą 11 punktów nad drugim Realem Madryt.
W innym zakończonym już sobotnim spotkaniu Celta Vigo wygrała na wyjeździe z Levante 1:0 (1:0), dzięki czemu opuściła strefę spadkową. Gospodarze mieli szansę na zdobycie przynajmniej jednego punktu, ale rzutu karnego nie wykorzystał w drugiej połowie Jose Javier Barkero.