Marcin Nowak 23.10.2013

WTA Championships: Radwańska przegrała po raz drugi. Polka bez szans

Agnieszka Radwańska przegrała z liderką rankingu tenisistek Amerykanką Sereną Williams 2:6, 4:6 w kończącym sezon turnieju WTA Championships (z pulą nagród 6 mln dolarów)
Agnieszka RadwańskaAgnieszka RadwańskaPAP/EPA/SEDAT SUNA

WTA Championships: Azarenka nie zdołała awansować do półfinału

Agnieszka Radwańska poniosła drugą porażkę w Grupie Czerwonej na twardym korcie w Stambule.
Dzień wcześniej krakowianka przegrała również w dwóch setach z Czeszką Petrą Kvitovą (nr 5.), natomiast Williams pokonała bez straty seta Niemkę polskiego pochodzenia Angelique Kerber (8.).

Klątwa Sereny Williams trwa

W środę tenisistki te spotkały się po raz ósmy i po raz ósmy lepsza okazała się Williams. Jedynego seta oddała krakowiance przed rokiem w finale wielkoszlemowego turnieju na trawie w Wimbledonie.
Już w drugim gemie Amerykanka przełamała podanie rywalki, po czym powiększyła swoje prowadzenie na 3:0, co wyraźnie nie przypadło do gustu tureckiej widowni. Zaczęła bardziej dopingować Polkę, długo oklaskując jej udane akcje.
To jednak nie przeszkadzało silniejszej fizycznie Amerykance w zdobywaniu kolejnych punktów, głównie serwisem - zdecydowanie najmocniejszym w kobiecym tenisie - ale także zabójczymi returnami.
Jeśli nie udawało jej się rozstrzygnąć wymian drugą, najdalej trzecią piłką, dłuższe akcje częściej wygrywała Radwańska. Rywalka nie pozwoliła jej jednak wypracować okazji do odrobienia straty "breaka" z drugiego gema.
Na dodatek w ósmym gemie, przy 2:5 i 15-40, Polka nie zdołała obronić pierwszego setbola i przegrała partię 2:6, po 35 minutach.
Na otwarcie drugiej liderka rankingu WTA Tour odskoczyła na 3:1, zdobywając "breaka" w czwartym gemie, ale Radwańska wyrównała na 3:3.
Gdy na tablicy pojawił się wynik 5:4 Williams zaczęła mocnej uderzać piłki, szczególnie z returnu i odskoczyła na 40-15, po czym wykorzystała pierwszego meczbola przy podaniu Polki, po godzinie i 22 minutach.

Najlepszy sezon Serny w historii
32-letnia Amerykanka ma za sobą najlepszy sezon w karierze. Wygrała w nim już dziesięć turniejów, w tym dwa wielkoszlemowe - Roland Garros i US Open. Już po wtorkowej wygranej na otwarcie WTA Championships jako pierwsza w historii przekroczyła granicę 10 milionów dolarów zarobionych od stycznia na korcie. Jeśli uda jej się obronić w Stambule tytuł sprzed roku to suma ta wzrośnie o ponad 12 mln.
Natomiast młodsza o osiem lat Polka wygrała w tym roku dwa turnieje WTA, w styczniu w Auckland i Sydney. W Wielkim Szlemie najdalej doszła do półfinału w Wimbledonie, a z premii zgromadziła ponad 2,5 mln dolarów, w tym w Turcji na razie 110 tys.

Mimo dwóch porażek w Stambule ma wciąż drugi najlepszy tegoroczny bilans meczów 56-18. Lepsza jest tylko Amerykanka 75-4.
W czwartek o godzinie 17.00 czasu lokalnego (16.00 polskiego) Li spotka się z Jankovic. Po nich na kort wyjdą Radwańska i Kerber, a wieczorem zagrają Williams z Kvitovą.

Wyniki środowych spotkań drugiego dnia kończącego sezon tenisowy turnieju masters - WTA Championships (z pulą nagród 6 mln dolarów) rozgrywanego na twardym korcie w Sinan Erdem Arena w Stambule: