Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 20.11.2014

Co dalej z Pocztą Polską?

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji przymierza się do prywatyzacji Poczty Polskiej. Nie wiadomo jednak jeszcze, kiedy dokładnie to nastąpi. Proces – jak mówi wiceminister Małgorzata Olszewska – zależy bowiem od tego, jakie wyniki finansowe osiągnie spółka w tym i przyszłym roku.
Co dalej z Pocztą Polską?flickr/roland
Bohdan Wyżnikiewicz z Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową, zwracał uwagę, że pozytywne wyniki finansowe to nie jedyny aspekt, na który należy zwrócić uwagę przy prywatyzacji spółki. Gość Polskiego Radia 24 podkreślał, że instytucja ma problemy z rywalizacją rynkową.

– Poczta Polska kurczowo trzyma się swojej quasi-monopolistycznej pozycji na rynku, nie chcąc udostępniać prywatnym operatorom infrastruktury doręczeniowej – choć byłoby to dla niej korzystne finansowo – tłumaczył Wyżnikiewicz.

Bohdan
Bohdan Wyżnikiewicz, Maciej Bukowski i Jeremi Mordasewicz, foto: PR24/PJ

Zdaniem Jeremiego Mordasewicza, eksperta Konfederacji Lewiatan, obecne zmagania rynkowe Poczty Polskiej z prywatnymi operatorami są wynikiem nieskutecznego zarządzania.

– Poczta Polska powinna być sprywatyzowana niezależnie od wyników finansowych. Gdyby ta instytucja była innowacyjna, dostosowywała się do wymogów rynku, to żaden prywatny operator nie miałby szans wejścia na rynek – mówił ekonomista.

O problemach Poczty Polskiej z oferowaniem konkurencyjnych usług mówił także Maciej Bukowski z Warszawskiego Instytutu Studiów Ekonomicznych.

– Poczta Polska w ciągu ostatnich 25 lat przegapiła wiele szans. Właśnie przez to ma teraz wokół siebie bardzo silną konkurencję. Niektóre państwa, podobnie jak Polska, zachowują dziewiętnastowieczny monopol pocztowy, powszechny w przedwojennej Europie. Jednak przedsiębiorstwo – w kontekście np. usług finansowych – w przeciwieństwie do chociażby Poczty Niemieckiej, jest bardzo słabe. Nie wytwarza produktów atrakcyjnych dla klientów – podkreślał Bukowski.

W audycji Justyny Golonko ekonomiści rozmawiali również o konieczności zmian w funkcjonowaniu SKOK-ów.

PR24