Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 18.04.2017

Europosłowie chcą ograniczyć marnowanie jedzenia. "Wyolbrzymiony problem"

Komisja Środowiska Parlamentu Europejskiego chce do 2030 roku zmniejszyć ilość marnowanej żywności. W Polsce rocznie to nawet 9 mln ton, co daje 5. miejsce w UE. O działaniach europejskich i krajowych w tej sprawie mówili w audycji Rządy Pieniądza Jakub Olipra (bank Credit Agricole), Jarosław Nowrotek (Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej) i Ignacy Morawski (SpotData).
W Polsce marnowane jest nawet 9 mln ton jedzenia rocznieW Polsce marnowane jest nawet 9 mln ton jedzenia rocznieflickr/Birmingham News Room
Posłuchaj
  • 18.04.2017 O problemie marnowania żywności. Goście: Jakub Olipra, Jarosław Nowrotek i Ignacy Morawski
Czytaj także

Jak wyjaśniał Jakub Olipra, Polska jest znaczącym eksporterem żywności, a jest ona marnowana "na całym odcinku łańcucha dostaw". Na konsumentów przypada jedynie 20 proc. Gość mówił także o projekcie senackim, który został zgłoszony w lipcu 2016 roku. Będzie dotyczył sklepów o powierzchni powyżej 250 mkw., których 50 proc. sprzedaży stanowi sprzedaż żywności. – Będą musiały zawierać umowy z organizacjami pożytku publicznego na przekazywanie żywności, z kolei za każdy kilogram utylizowanej żywności będą musiały płacić 10 gr, co będzie przekazywane na fundusz na rzecz promocji działań na rzecz marnowania żywności, a pozostałe na rozbudowę infrastruktury do magazynowania – tłumaczył.

Ignacy Morawski ocenił, że problem jest wyolbrzymiony, bo nie jesteśmy krajem, w którym żywność marnotrawi się na największą skalę. Jego zdaniem, wpływ na marnotrawstwo mogą mieć m.in. ceny. – Żywność jest naładowana produktami chemicznymi, by uczynić ją maksymalnie tanią – wskazywał. Dodał również, że lepiej motywować firmy do przekazywania żywności, niż nakładać na nie kary.

Jarosław Nowrotek mówił, że na producentów silne oddziaływanie mają sieci handlowe. – My nie wiemy, co z tą żywnością się dzieje, czy nie jest zawarte w umowach, że producenci maja prawo jakiś procent dostaw odebrać – przekonywał. Według gościa, nowe prawo, "choć dobre i rozsądne, nie musi powodować takiego efektu jakiego się spodziewamy".

W rozmowie także m.in. o sektorze energetycznym, globalnej sytuacji gospodarczej i programie Real Estate Investment Trust.

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem programu był Tomasz Wróblewski.  

Polskie Radio 24/ip

___________________

Data emisji: 18.04.2017

Godzina emisji: 9:10