Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 02.01.2018

Arkadiusz Mularczyk: Polacy byli dyskryminowani ws. reparacji

"Temat odszkodowań za straty materialne i osobowe po II wojnie światowej dla wielu krajów do dnia dzisiejszego jest otwarty prawnie i politycznie, na co wskazuje m.in. przykład Czech" - powiedział poseł Arkadiusz Mularczyk (PiS), odnosząc się do nowej informacji Biura Analiz Sejmowych dot. dochodzenia roszczeń. O raporcie nt. reparacji mówił też w Polskim Radiu 24.
Arkadiusz MularczykArkadiusz MularczykPR24/MR

Obszerny raport opracowany przez Biuro Analiz Sejmowych powstał na zlecenie szefa parlamentarnego zespołu ds. oszacowania odszkodowań wojennych Arkadiusza Mularczyka (PiS). Dokument opisuje sytuację w 21 krajach, które dochodziły lub mogły dochodzić roszczeń po II wojnie światowej w wyniku działań Rzeszy Niemieckiej.

BAS przeanalizowało sytuację w: Albanii, Bośni i Hercegowinie, Bułgarii, Czarnogórze, Czechach, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Holandii, Irlandii, Izraelu, Litwie, Łotwie, Macedonii, Norwegii, Słowacji, Węgrzech, Wielkiej Brytanii i Włoszech. Raport liczy 71 stron, a poseł PiS otrzymał go 27 grudnia.

Według Arkadiusza Mularczyka Polacy byli dyskryminowani ws. reparacji. - Polska i kraje Europy Środkowo-Wschodniej były przez lata traktowane gorzej w kwestii reparacji niż kraje Europy Zachodniej czy Izrael. Polacy nigdy nie mogli liczyć na świadczenia rentowe czy inwalidzkie z tytułu II wojny światowej, w przeciwieństwie do obywateli krajów Europy Zachodniej czy Izraela. Polakom się mówi, że sprawa jest zamknięta, podczas gdy Czechom wypłaca się pieniądze. Niemcy wypłacili Czechom od 1998 roku 40 milionów marek i mają jeszcze wypłacić 35 mln marek przez kolejne dziesięć lat. Polskie ofiary II wojny światowej dostają odszkodowania od państwa polskiego, a nie od Niemiec – mówił poseł PiS.

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 przez lata temat reparacji był kompletnie zaniedbany. - Proporcjonalnie Polska doznała największych strat w czasie II wojny światowej i jako państwo nigdy nie występowaliśmy do Niemiec o reparacje. Byliśmy przekonywani przez "ekspertów", że nic nam się nie należy lub polityków, że to pogorszy relacje z Niemcami. Nie było nawet poważnych opracowań o stratach wojennych w Polsce. Po 70 latach od II wojny światowej musimy tę robotę wykonać. Przyjdzie czas w tym roku lub w następnym, gdy zostaną podjęte realne działania ws. reparacji – podsumował Mularczyk.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Krzysztof Grzybowski.

Polskie Radio 24/IAR/PAP

_______________________

Data emisji: 02.01.2018

Godzina emisji: 13:17