Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Adam Koniecki 09.04.2018

Frans Timmermans w Polsce. "Jest bardzo dużo dobrej woli. Tego wcześniej nie było widać"

– To ważna wizyta, ale nie spodziewałbym się przełomu – mówił w Polskim Radiu 24 dr Kamil Zajączkowski z Uniwersytetu Warszawskiego, odnosząc się do obecności w Polsce Fransa Timmermansa. Wiceszef Komisji Europejskiej rozmawia z przedstawicielami władz i sądownictwa na temat reformy wymiaru sprawiedliwości. Na naszej antenie także komentarz eksperta ds. europejskich Krzysztofa Kokoszczyńskiego, Roaman Mańki z Fundacji FIBRE i politolog prof. Andrzej Gil.
Posłuchaj
  • 9.04.18 Wiceszef KE w Polsce. Komentarz Krzysztofa Kokoszczyńskiego
  • 9.04.18 Wiceszef KE w Polsce. Komentarz Kamila Zajączkowskiego
  • 09.04.2018 Roman Mańka: „Dobrze, że wiceprzewodniczący KE wsłuchuje się w głos obu stron sporu o reformę sądownictwa”
  • 09.04.2018 prof. Andrzej Gil: „Opowieści o braku demokracji w Polsce są wyssane z palca
Czytaj także

W Warszawie Timmermans rozmawiał m.in. z premierem Mateuszem Morawieckim, szefem MSZ Jackiem Czaputowiczem, szefem gabinetu prezydenta Krzysztofem Szczerskim, I prezes SN Małgorzatą Gersdorf i prezes TK Julią Przyłębską. Wiceszef KE spotka się jeszcze z Rzecznikiem Praw Obywatelskich Adamem Bodnarem.

– To ważna wizyta, ale nie najważniejsza – oceniał dr Kamil Zajączkowski, wskazując na to, że ostateczne decyzje zapadną na najwyższym szczeblu. – Jest bardzo dużo dobrej woli. Tego wcześniej nie było widać (…). A wola polityczna jest najważniejsza. Myślę jednak, że kwestia Polski będzie się rozwiązywała na szczeblu politycznym, to będzie spotkanie szefa KE, Junckera, z przedstawicielem prezesa PiS lub samym premierem Morawieckim – komentował ekspert.

Zdaniem Krzysztofa Kokoszczyńskiego, porozumienie ws. reformy sądownictwa będzie kluczowe w kontekście negocjacji dotyczących m.in. przyszłego budżetu unijnego. – W UE bardzo wiele spraw opiera się na zaufaniu. Nie we wszystkich negocjacjach można każdej stronie „pójść na rękę”. Państwa godzą się niekiedy na gorsze dla siebie rozwiania, w zamian za to, że w innych sprawach uzyskają więcej. Tymczasem, partnerzy stracili w pewnym stopniu zaufanie do Polski – wskazywał gość PR24, zaznaczając że konsensus ws. sądownictwa będzie „dużym krokiem w kierunku odbudowy zaufania” wobec Warszawy.

Według Romana Mańki to dobrze, że wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej wsłuchuje się w głos obu stron sporu o reformę sądownictwa. – Myślę, że Frans Timmermans chce poznać sytuację i merytoryczne aspekty konfliktu, który mieliśmy w  Polsce. Mam wrażenie, że do tej pory wiceprzewodniczący KE i inni urzędnicy unijni byli wprowadzani w błąd przez liderów opozycji, którzy mają interes, aby nakręcać w Polsce spór. Teraz jest czas, by tę sytuację rzetelnie i skrupulatnie przeanalizować. Widać, że po nominacji na premiera Mateusza Morawieckiego stosunki Polski z Brukselą się poprawiły. Moim zdaniem dojdzie do porozumienia Polski i Unii – wskazywał gość Polskiego Radia 24.

W ocenie prof. Andrzeja Gila spotkania z Timmermansem były ważne z punktu widzenia wizerunkowego. – W którymś momencie zostanie ogłoszone, że problem został rozwiązany, bowiem nie ma żadnego przełomu i być nie może. Jeżeli ze strony polskiej będzie zmiana języka lub kosmetyczne zmiany, to takie zabiegi mogą okazać się skuteczne. Fakt, że do spotkań doszło pokazuje, że opowieści o braku demokracji w Polsce są wyssane z palca – mówił politolog.

Więcej w rozmowach z ekspertami.

Gospodarzem audycji był Mateusz Maranowski.

Polskie Radio 24/PAP/zz

____________________ 

Data emisji: 9.04.18

Godzina emisji: 13.20; 14.20