Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Adam Koniecki 24.03.2018

Polska podejmuje kroki wobec KE ws. reformy sądownictwa

Posłowie PiS złożyli w czwartek w Sejmie projekty nowelizacji ustaw o sądach powszechnych, Sądzie Najwyższym i organizacji Trybunału Konstytucyjnego. Propozycje te mają m.in. spełnić oczekiwania Komisji Europejskiej, zdaniem której ustawy sądowe są niezgodne z przepisami UE. O konflikcie i dążeniu do kompromisu Polski i Unii Europejskiej mówili w audycji Gorący Temat Tomasz Pietryga (Rzeczpospolita) i politolog prof. Andrzej Gil (Katolicki Uniwersytet Lubelski).

 Odpowiedź z Brukseli na przedstawione projekty przyszła bardzo szybko. Szef Komisji Europejskiej Jean Claude Juncker powiedział, że z dużą sympatią obserwuje kroki polskiego parlamentu dotyczące zmian w ustawach dotyczących sądownictwa.

Jak podkreślił Tomasz Pietryga, jest to pozytywny krok do tego, by konflikt z Unią Europejską, której jesteśmy członkiem, załagodzić i wstrzymać procedurę dotyczącą praworządności.

- Mimo to trudno jednoznacznie ocenić to, co przedstawił PiS. Patrząc na to, co jest zapisane, można stwierdzić, że jest to jakiś krok z stronę kompromisu, ale jeśli popatrzymy na to praktycznie to okazuje się, że do końca tak nie jest. Można to nazwać kompromisem papierowym. Zmiany nie powodują, że skutki wprowadzonych reform wymiaru sprawiedliwości zostają cofnięte – zauważył Pietryga.

Z kolei zdaniem prof. Andrzeja Gila trudno jest mówić o kompromisie, bo "nie widać zasadniczej zmiany narracji ze strony UE i polskiej opozycji". - Może jest złagodzenie akcentów, ale nie ma zmiany zasadniczego podejścia do Polski – stwierdził. W jego opinii, strategia Komisji Europejskiej jest taka, "żeby ten rząd upadł, by było tak, jak było".

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Łukasz Sobolewski.

Polskie Radio 24/pr

Gorący Temat w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________ 

Data emisji: 24.03.18

Godzina emisji: 15:08