Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Polskie Radio
Jarosław Krawędkowski 08.05.2014

Umowa o wolnym handlu UE-USA: kto z niej skorzysta

Przed nami piąta runda negocjacji dotyczących umowy o wolnym handlu miedzy Unią Europejską a USA. Jakie znaczenie dla firm będzie miało to porozumienie, zapytaliśmy Głównego Negocjatora USA, Dana Mullaney’a, obecnego na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach.
Główny Negocjator USA w negocjacjach dotyczących umowy o wolnym handlu między Unią Europejską a USA, Dan Mullaney.Główny Negocjator USA w negocjacjach dotyczących umowy o wolnym handlu między Unią Europejską a USA, Dan Mullaney.Polskie Radio
Posłuchaj
  • Jakie znaczenie dla firm będzie miało porozumienie o wolnym handlu między Unią Europejską a USA mówi Główny Negocjator USA, Dana Mullaney’a / Robert Lidke, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
Czytaj także

- Największe korzyści z umowy między USA a Unią odniosą małe i średnie firmy, bo zniesione zostaną bariery, z którymi muszą się dzisiaj mierzyć, jeśli chcą wejść na rynek amerykański albo europejski – mówi Dan Mullaney.

Eksport bez barier

- Umowa da im możliwość eksportowania produktów bez barier, a przez to umożliwi szybszy rozwój i stworzenie większej liczby miejsc pracy i to pracy lepiej opłacanej. A na tym na pewno skorzystają całe rodziny – podkreśla negocjator.

Na umowę liczą małe i średnie firmy w USA

Na sojuszu skorzystają nie tylko firmy europejskie, ale i amerykańskie. - Szczególnie te małe i średnie, które są tak ważne w naszym kraju – wszak to motor naszej gospodarki – mówi Mullaney. Tak zwane „misie” tworzą ponad połowę miejsc pracy w amerykańskiej gospodarce, z tego 40 procent w sektorach wysokich technologii.

Jak podkreśla negocjator, te firmy nie są obecne w wystarczającym stopniu w handlu międzynarodowym, i umowa może to zmienić.

Nowe regulacje będą wymagały kompromisu

- Największym wyzwaniem naszych negocjacji są kwestie regulacji i norm. Musimy tu wypracować kompromis, bo w żadnym wypadku nie może być tak, żeby na skutek nowych przepisów doszło do pogorszenia sytuacji konsumentów, czy pracowników. Musimy też myśleć o ochronie środowiska i zdrowia – mówi Dan Mullaney.

Piąta runda negocjacji, które trwają od lipca ubiegłego roku, rozpocznie się 19 maja w Waszyngtonie.

Robert Lidke