Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Polskie Radio
Grażyna Raszkowska 21.04.2015

Służba zdrowia: konieczne dodatkowe ubezpieczenia

Polskie szpitale powinny lepiej funkcjonować. O tym jakich zmian trzeba dokonać, by tak się stało rozmawiano podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
Pojawią się nowi świadczeniodawcy na polskim rynku?Pojawią się nowi świadczeniodawcy na polskim rynku?Pixabay
Posłuchaj
  • Dziś też można zamówić usługę w niepublicznym podmiocie – mówi Renata Ruman-Dzido, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Opolu./Błażej Prośniewski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia?/
Czytaj także

Według Renaty Ruman-Dzido, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Opolu, kluczem do sukcesu jest dobre zarządzanie, niezależnie od tego czy jest to samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej czy spółka prawa handlowego
–  Jeżeli szpital dochodzi do wniosku, że lepiej będzie dla niego, by się przekształcić to powinien to zrobić. Ale sama forma funkcjonowania nie przesądza o sukcesie. Najwięcej zależy od sposobu zarządzania –  mówi.
Dodatkowe ubezpieczenia
Ale z pustego i Salomon nie naleje. Stąd też warto pomyśleć o wprowadzeniu dodatkowych ubezpieczeń na zdrowie - dodaje dyrektor Renaty Ruman-Dzido.
– Polacy z własnej kieszeni dopłacają niemało pieniędzy. Jest hipokryzją utrzymywania przekonania, ze dodatkowe ubezpieczenia doprowadza do nierówności. Dziś też można zamówić usługę w niepublicznym podmiocie – mówi dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Opolu.
Zachęcanie do inwestowania
Innym rozwiązaniem, które mogłoby spowodować, że opieka zdrowotna w Polsce będzie świadczyła usługi na wyższym poziomie jest zachęcanie do inwestowania w tę branżę podmiotów prywatnych. Mówi - Bartosz Sadowski, prezes Przedsiębiorstwa Uzdrowiskowego "Ustroń"
– Możemy korzystać z wielu programów dotacyjnych. Jest dużo pieniędzy na rynku, są fundusze prywatne. Jeżeli przedstawimy dobry produkt, to znajdzie się inwestor – mówi prezes.
Za tym, by pojawiali się nowi świadczeniodawcy na polskim rynku jest też prof. Marian Zębala, dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Ale, jak dodaje, nie powinny o tym decydować wyłącznie kryteria ekonomiczne, ale potrzeby zdrowotne widoczne w danej lokalizacji
Obecnie w Polsce działa 924 szpitali
Błażej Prośniewski, gr