Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Magda Zaliwska 19.07.2011

Nowe Horyzonty, ostatnie odliczanie!

11. Festiwal Nowe Horyzonty rozpocznie się w czwartek. Roman Gutek, dyrektor festiwalu i Ewa Szabłowska, kuratorka konkursu "Filmy o sztuce", doradzają, na jakie wydarzenia warto zwrócić szczególną uwagę.
Kadr z filmu Skóra w ktorej żyjęKadr z filmu "Skóra w ktorej żyję"fot: materiały prasowe

Roman Gutek wyjaśnia, że mocnymi tytułami są dwa filmy otwarcia - "Rozstanie" Ashgara Farhadiego i "Pewnego razu w Anatolii" Nuri Bilge Ceylana, które zostaną pokazane 21 lipca.

O 18.30 publiczność zobaczy irański film "Rozstanie", który nagrodzony został Złotym Niedźwiedziem na festiwalu w Berlinie. Jak wyjaśnia dyrektor festiwalu ponieważ nie wszyscy dostaną się na ten seans, godzinę później pokazany zostanie drugi film otwarcia, czyli nagrodzony Grand Prix na tegorocznym festiwalu w Cannes "Pewnego razu w Anatolii". - To dość nietypowy, "czechowowski" film, który opowiada o współczesnej Turcji - dodaje. Dowiedz się więcej o filmach otwarcia!

Na zamknięcie równie mocny akcent, bo film Pedro Almodovara "Skóra, w której żyję". Zdaniem Romana Gutka Hiszpan wraca tym filmem do pierwszego, bardziej szalonego okresu twórczości. Dowiedz się więcej o filmie!


Roman Gutek zachęca też do udziału w spotkaniach z twórcami, które będą odbywały się w "Gazeta Cafe". Nam, jako pierwszym, zdradza ich terminy.

22 lipca odbędzie się spotkanie z Mariuszem Wilczyńskim, 23 lipca Urszulą Antoniak, 24 lipca gościem będzie Kim Ki-duk, 26 lipca Bruno Dumont, 27 lipca Terry Gilliam, 28 lipca Bela Tarr, 30 lipca Anja Breien.

Spotkania z twórcami zaplanowane są też po seansach.


/

Kadr z filmu "Drzwi szeroko otwarte" fot: www.patrickjolley.com

Ważną festiwalową sekcją jest też Międzynarodowy Konkurs "Filmów o sztuce". Jego szefowa, Ewa Szabłowska, zwraca uwagę na irlandzką produkcję "Drzwi szeroko otwarte", którą wyreżyserował Patrick Jolley. Film jest rekonstrukcją wyprawy francuskiego poety Antonina Artaud do Irlandii. O podróży nie wiemy prawie nic, z wyjątkiem tego, że miała ona na celu zwrot laski świętego Patryka jej prawowitym właścicielom - druidom. Wiemy też, że zakończyła się tragicznie: załamaniem nerwowym. Deportowany do Francji artysta został umieszczony w zakładzie psychiatrycznym, gdzie miał spędzić kolejnych dziesięć lat życia.

Zdaniem Ewy Szabłowskiej równie ważnym filmem jest "Powstanie umarłych", który wyreżyserował Jon Foy. Dodaje, że jest to detektywistyczna opowieść o jednej z najbardziej zagadkowych miejskich legend. Od Filadelfii po Kansas, od Bostonu po Indianapolis - w dużych amerykańskich miastach można natrafić na wbite w asfalt ceramiczne kafelki pokryte ledwo zrozumiałymi gryzmołami. Na wszystkich wyryty jest napis: Idea Toynbeego / W Kubricka 2001 / Powstanie umarłych / Na planecie Jowisz. Co oznaczają i kto jest ich nadawcą? – na te pytanie stara się znaleźdź odpowiedź Jon Foy.


Zobacz zwiastun filmu:



Innym filmem polecanym przez Ewę Szabłowską jest "Zamknij się, człowieczku! Niefortunna audio przygoda" w reżyserii Matthewa Bate. Film opowiada o dwóch kumplach, którzy przez półtora roku nagrywali swoich sąsiadów. Kaseta z nagraniami trafiła szybko w obieg i stała się inspiracją dla rzeszy komiksiarzy, aktorów, scenarzystów i filmowców.

Zobacz zwiastun filmu:


Gość Ryszarda Jaźwińskiego poleca też "Balladę", którą wyreżyserowała Marie Losier. Film opowiada o życiu Genesis Breyer P-Orridge legendy muzyki industrialnej, współzałożyciela Throbbing Gristle i Psychic TV. Nie jest jednak biografią tego artysty ani historią sceny industrialnej, lecz opowieścią o jednym z największych romansów współczesności.

Zobacz zwiastun film:

11. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty potrwa we Wrocławiu od 21 do 31 lipca 2011. Trójka jest jego patronem medialnym.

(mz)