Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Paula Golonka 10.08.2013

"Listy do mojego oprawcy": ofiara rewolucji islamskiej rozlicza się z przeszłością

- Huszang Asadi to przypadkowy, naiwny bohater najważniejszych wydarzeń na Bliskim i Środkowym Wschodzie. Człowiek wielbiący poezję, który nagle stał się ofiarą służb specjalnych - mówi Jerzy Haszczyński o autorze książki "Listy do mojego oprawcy".
Fragment okładki książki Listy do mojego oprawcyFragment okładki książki "Listy do mojego oprawcy"mat.prasowe/Wydawnictwo Czarne
Posłuchaj
  • Jerzy Haszczyński o książce "Listy do mojego oprawcy" (Radiowy Dom Kultury/Trójka)
Czytaj także

11 lutego 1979 w Iranie zwyciężyli zwolennicy rewolucji islamskiej. Huszang Asadi zawsze pragnął wolności i sprawiedliwości, był żarliwym patriotą i wierzył, że w nowej rzeczywistości już nikt nie będzie głodny i bezdomny, a dyktatura szachów przejdzie do historii. A potem znalazł się w piekle. Trafił do więzienia na fali rozprawy z opozycją. Śledczy poniżali go i torturowali.

- "Listy do mojego oprawcy" są świadectwem rewolucji islamskiej, ale jednocześnie jest to opowieść o wszystkich rewolucjach i ich dynamice, o tym, że zawsze są ofiary rewolucji, a po jej zakończeniu następują represje, które nowi władcy przeprowadzają na tych, w których widzą największe zagrożenie - mówi Jerzy Haszczyński, szef działu zagranicznego "Rzeczpospolitej”.

Po 682 dniach Asadi wyrzekł się godności i ideałów. Dzięki kłamstwu ocalił życie. Po dwudziestu pięciu latach, na wygnaniu, na przypadkowej fotografii rozpoznał w jednym z irańskich ambasadorów jednego ze swoich oprawców. Asadi zaczął pisać do niego listy, które miały mu pomóc rozliczyć się z przeszłością.

- Najciekawsze w tej książce jest chyba to, że on nie zatracił ludzkiego podejścia do rzeczywistości. Do dziś nie potrafi źle oceniać człowieka nr 1 w Iranie, Alego Chameneiego - mówi rozmówca Michała Nogasia. W książce Asadi wspomina lata, gdy jeszcze za czasów monarchii, siedział w jednej celi z następcą Chomeiniego. Wspólnie recytowali wiersze…

Książka ukazała się 1 sierpnia z Trójkowym Znakiem Jakości.

Na "Radiowy Dom Kultury" zapraszamy w każdą sobotę.
(pg/mat. promocyjne)