Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Katarzyna Karaś 29.06.2014

Gdańsk: protest przeciwko publicznemu odczytowi sztuki "Golgota Picnic"

Kilkanaście osób zebrało się w sobotę wieczorem przed trójmiejską siedzibą kwartalnika "Krytyka polityczna", gdzie aktorzy Teatru Wybrzeże zorganizowali czytanie scenariusza przedstawienia.
Protest w GdańskuProtest w Gdańskux-news.pl, TVN24

Protestujący modlili się i śpiewali religijne pieśni. - Sprzeciwiamy się, żeby za publiczne pieniądze uprawiano bluźniercze sztuki - wyjaśnił jeden z demonstrantów. Manifestujący próbowali się dostać do środka "Krytyki Politycznej". Część z nich wpuszczono do mieszczącej się w tym samym budynku siedziby Civitas Christiana.
- Na początku wszyscy zachowywali się spokojnie, ale po nawoływaniach, by nie słuchać policji, zrobiło się niebezpiecznie - powiedziała jedna z organizatorek czytania sztuki. Dodała, że by wziąć udział w wydarzeniu trzeba było mieć zaproszenie.
Wśród protestujących był poseł PiS Andrzej Jaworski. - Kodeks karny w Polsce mówi, że nie można obrażać i znieważać uczuć religijnych. Coś takiego nie powinno mieć miejsca, a policja powinna zareagować. Nie mogą bronić kogoś, kto łamie prawo. Dziś wszystko zostało wywrócone do góry nogami - stwierdził.
x-news.pl, TVN24
Protesty w całej Polsce
Spektakl "Golgota Picnic" miał zostać pokazany w ramach imprezy Malta Festival w Poznaniu. Jednak przeciwko temu zaprotestowali politycy i duchowni. Metropolita poznański abp Stanisław Gądecki uznał, że "przedstawienie ukazuje Chrystusa jako degenerata, egoistę, odpowiedzialnego za całe zło na świecie", "występujący nago aktorzy kpią z Męki Pańskiej, a całość przesycona jest pornograficznymi odniesieniami do Pisma Świętego". Kibice kilku klubów piłkarskich i środowiska nazywające siebie katolickimi zapowiadały zorganizowanie przed spektaklem manifestacji na 50 tys. osób.
Organizatorzy festiwalu postanowili odwołać wydarzenie. "Z powodu bardzo dużego zagrożenia zamieszkami, których skala i forma mogą być niebezpieczne dla naszych widzów, aktorów, postronnych osób a także mogą prowadzić do dewastacji obiektów użyteczności publicznej miasta Poznania zmuszeni jesteśmy do odwołania przedstawienia "Golgota Picnic” w dniach 27 i 28 czerwca. Niebezpieczny spektakl nienawiści do odmiennej wizji świata, jaki zaplanowali na te dni w Poznaniu protestujący nie będzie naszym udziałem" - napisał Michał Merczyński w specjalnym oświadczeniu opublikowany na stronie festiwalu.
Ta decyzja z kolei nie spodobała się środowiskom twórczym. Artyści postanowili zorganizować w całym kraju akcję "Piknik Golgota - zrób to sam". W ramach akcji w całej Polsce odbywają się dyskusje, czytania scenariusza i projekcje nagrania spektaklu. Przy okazji tych wydarzeń również dochodzi do incydentów.

Protestujący usiłowali nie dopuścić do publicznego odczytania scenariusza sztuki na warszawskim placu Defilad, próbowano też zakłócić pokaz nagrania sztuki w warszawskim TR. Setki osób ze środowisk narodowych i katolickich protestowały przeciwko czytaniu i projekcji "Golgota Picnic" przed prywatnym teatrem TrzyRzecze w Białymstoku. W Łodzi nie doszło do odczytania scenariusza przedstawienia w Teatrze Pinokio, ponieważ na salę weszła grupa protestujących. W tej sytuacji dyrektor placówki zdecydował o niepodejmowaniu próby czytania.
Ostre protesty i próby zablokowania pokazów "Golgota Picnic">>>
"Ostatnia wieczerza współczesności"

Reżyser "Golgota Picnic" Rodrigo Garcia w swoim spektaklu, "nawiązując do chrześcijańskiej ikonografii, organizuje piknik, który jest zarazem ostatnią wieczerzą współczesności. Świat jawi się w przedstawieniu jako podszyta pustką orgia posiadania, w której ludzie pozostają zniewoleni we własnej hipokryzji". Widowisko rekomendowane jest dla widzów pełnoletnich.
Sztuka pokazywana była m.in. w Brazylii, Belgii, Hiszpanii, Holandii, Niemczech. We Francji spektakl spotkał się z protestem środowisk chrześcijańskich.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
x-news.pl, IAR, PAP, kk