Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Sylwia Mróz 02.01.2012

Jubileuszowy rok Gustava Klimta w Austrii

W Austrii rozpoczął się rok jubileuszowy artysty, który był najwybitniejszym przedstawicielem secesji i jednym z najlepszych portrecistów pięknych kobiet.
Jubileuszowy rok Gustava Klimta w Austrii(fot. PAP/EPA/ROLAND SCHLAGER)
Posłuchaj
  • Relacja Andrzeja Niewiadowskiego z Wiednia (IAR): rok Gustava Klimta w Austrii
Czytaj także

W całym kraju odbędzie się z tej okazji kilkaset wystaw, prelekcji i plenerowych wycieczek poświęconych artyście. Gustav Klimt (1862-1918) stał się głównym inicjatorem europejskich przemian artystycznych, odrzucając w 1897 roku kanony akademickie i zakładając z innymi twórcami Stowarzyszenie Austriackich Artystów "Secesję", z którą związał się aż do 1905 roku.

Sztuka wyzwolona

Jego celem było stworzenie "dzieła totalnego", "absolutnego" wyzwolonego z wszystkich konwencji i ograniczeń artystyczno - programowych. Jego przesycone erotyzmem obrazy są wyrazem nieograniczonej swobody twórczej, wyrażając złożoność epoki, w której przyszło mu tworzyć, stanowiąc inspirację dla wielu innych artystów.

Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

Najwięcej imprez w jubileuszowym roku Klimta odbędzie się w samym Wiedniu. W galerii Belvedere dzieła Klimta można oglądać do marca. Wystawa prezentuje współpracę Klimta z Josefem Hoffmannem założycielem Warsztatów Wiedeńskich. W Pawilonie Secesji można oglądać słynny, monumentalny Fryz Beethovena.

Od 14 lutego w Muzeum Historii Sztuk Pięknych zostanie wystawionych 13 szkiców do wystroju klatki schodowej Muzeum. 13 marca zostanie otwarta wystawa w Galerii Albertina, która zaprezetuje 170 rysunków i szkiców wielkiego artysty.

16 maja w Muzeum Wiednia zostanie udostępniona największa na świecie kolekcja 400 rysunków artysty i najwybitniejsze obrazy Klimta m.in. "Porter Emilii Flöge", plakaty i niektóre cenne pamiątki - wśród nich jego kitel roboczy i jego maska pośmiertna. W czerwcu Muzeum Leopoldów zaprezentuje korespondencję Klimta, a Austriackie Muzeum Teatru przedstawi publiczności słynny obraz "Nuda Veritas".

Liczne spotkania z twórczością Klimta odbędą się również w Górnej Austrii nad jeziorem Attersee gdzie artysta namalował wiele swoich pejzaży. W Wiedniu kuratorzy muzeów będą prowadzić turystów szlakami wiedeńskiej secesji.

Spadkobiercy dzieł

Nie wszystkie dzieła Klimta zostaną jednak udostępnione publiczności. O najważniejsze upomnieli się bowiem spadkobiercy pierwotnych właścicieli. Austria musiała zwrócić dzieła Klimta o wartości 150 mln dolarów, ponieważ nie zdołała zebrać pieniędzy na ich odkupienie. Maria Altmann - siostrzenica Adeli Bloch-Bauer słynnej modelki austriackiego malarza odzyskała, po wielu latach sporu prawnego z austriackim rządem, obraz "Złota Adela" zrabowany jej rodzinie przez nazistów. Klimt malował portret ("Złota Adela") aż cztery lata (1903-1907) pokrywając jego tło złotem i srebrem w płatkach.

W 2006 roku portret "Złota Adela" został zakupiony za 135 milionów dolarów przez nowojorskiego spadkobiercę imperium kosmetycznego Ronalda Laudera. Była to wówczas największa suma jaką zapłacono na świecie za obraz. Austriackie Muzeum Sztuki Współczesnej w Salzburgu musiało zwrócić również wnukowi prawowitej właścicielki - niezwykle cenny obraz "Litzberg am Attersee" wyceniany na 30 milionów euro i namalowany w 1915 roku, który został zrabowany przez gestapo z domu Amalie Redlich deportowanej do okupowanej Polski i zamordowanej w 1941 roku w niemieckim obozie koncentracyjnym. Wnuk właścicielki 83-letni Georges Jorisch emerytowany fotograf z Kanady oświadczył, że po sprzedaży obrazu, zamierza niemal półtora miliona euro przeznaczyć na renowację muzeum w Salzbrugu. 

(fot.
(fot. PAP/EPA/ROLAND SCHLAGER)
(fot.
(fot. PAP/EPA/ROLAND SCHLAGER)
(fot.
(fot. PAP/EPA/HERBERT PFARRHOFER)
(fot.
(fot. PAP/EPA/ROLAND SCHLAGER)



IAR, sm