Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Karina Duczyńska 12.01.2014

Jak wychować psa? Koncentrować się na tym, co robi dobrze

Dogs Trust to największa brytyjska, pozarządowa organizacja, zajmująca się pomocą psom i wychowaniem ich w Wielkiej Brytanii. Jak przyznaje Marta Kurpińska, Polka, pracująca w jednym z tamtejszych ośrodków, podczas szkolenia czworonoga warto skupiać się na tym, co robi dobrze, zamiast karać go za błędy.
Schroniska dla bezdomnych zwierząt nie muszą być dla nich piekłemSchroniska dla bezdomnych zwierząt nie muszą być dla nich piekłemGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Jak działa Dogs Trust, jak najskuteczniej i bezstresowo wychować psa, dlaczego warto adoptować psy? - rozmowa z Marą Kurpińską (Czwórka/Konturówka)
Czytaj także

Dogs Trust bardzo różni się od znanych nam z polskiego podwórka schronisk dla psów.  - To przede wszystkim ośrodek adopcyjny, do którego trafiają psy z różnymi problemami, ale i potencjałem - opowiada gość Czwórki. - Nasza praca polega na tym, by pomóc im rozwiązywać te problemy i nauczyć je umiejętności, przydatnych w codziennym życiu. A potem skutecznie wysłać je do adopcji.

Zajęcia zaczynają się rano, kończą późnym popołudniem. Na "papierkową robotę", albo siedzenie za biurkiem właściwie nie ma tam czasu. - To praca wieloetapowa: dbanie o warunki i wystrój psich mieszkań, tzw. keneli, zapewnienie im zabawek, odpowiedniej aktywności fizycznej, a także szkolenie - opowiada Kurpińska.

Tylko w Wielkiej Brytanii organizacja Dogs Trust prowadzi 18 ośrodków, a jej pracownicy, poza codziennymi obowiązkami, angażują się w szereg akcji, które mają pomóc w szerzeniu wiedzy na temat tego, jak dobrze i profesjonalnie opiekować się czworonogami.

Czytaj także: Miłość starszych psów jest niesamowita <<<

Jedną z metod wychowania psów, które poleca ekspertka jest tzw. "cklicker", polegający na tzw. pozytywnym wzmacnianiu. - Koncentrujemy się na tym, co pies robi dobrze, a ignorujemy to, co robi źle. Nie ma ciągłego strofowania, poprawiania. Dzięki temu zwierzę w naszym towarzystwie czuje się bezpiecznie, a my możemy skupić się na tym, co chcemy osiągnąć, a nie na tym, co akurat nam się nie udaje - tłumaczy gość "Konturówki". - Metoda ta jest zresztą skuteczna nie tylko przy szkoleniu psów, ale także wielu innych gatunków zwierząt.

Glow
Glow Images/East News

Jak przekonuje Kurpińska, jednym z bardzo trudnych aspektów psiej nauki, jest przygotowanie czworonoga do tego, by został… aktorem. - To specyficzny rodzaj szkolenia i bardzo duże wyzwanie zarówno dla jego trenera, jak i właściciela - mówi gość Czwórki. - Trzeba być przede wszystkim kreatywnym i elastycznym, a także umieć zmierzyć się z sytuacją, która dla psa jest zbyt trudna, a w filmie musi się pojawić i musi wyglądać dobrze.

Okazuje się, że zdobycie etatu w prestiżowej organizacji, jaką jest Dogs Trust, nie jest łatwe, a procedura aplikacyjna trwa bardzo długo. Ale warto podejmować takie wyzwania, bo to praca, która nigdy się nie nudzi i daje ogromną satysfakcję.

(kd/pj)