Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Agnieszka Kamińska 18.12.2013

Ławrow: Rosja "zdziwiona" presją Zachodu na Kijów

Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow oskarża Zachód, że nie przestaje wywierać presji na Ukrainę w sprawie zbliżenia z Unią Europejską mimo umowy zawartej już w Moskwie.

Szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow powiedział, że Rosja "jest zdziwiona próbami kontynuacji jawnego nacisku na rząd Ukrainy", mimo decyzji podjętych w Moskwie. Ławrow wypowiadał się na posiedzeniu Rady Federacji, wyższej izby rosyjskiego parlamentu.

Ławrow oskarżył w środę Zachód, że nadal wywiera "nieukrywany nacisk" na rząd Ukrainy w sprawie bliższych związków z UE, choć Kijów przyjął już ofertę pomocy finansowej z Moskwy. - Zdziwienie wywołują próby wywierania nieukrywanego nacisku na rząd Ukrainy, które są kontynuowane, mimo decyzji, jakie wczoraj podjęte zostały w Moskwie - powiedział Ławrow.

Pytania o umowę Putin-Janukowycz. Co w zamian za kredyt?

- Pod adresem Kijowa wysuwane są bezapelacyjne żądania, by dokonał wyboru na rzecz Europy. W samym tym apelu zawiera się wewnętrzna sprzeczność, a przy tym, suwerennemu państwu odbiera się prawo samodzielnej oceny sytuacji i działania zgodnie z jego prawodawstwem i interesami narodowymi - dodał szef dyplomacji Rosji.
Zapewnił, że Rosja respektuje "suwerenny wybór Ukrainy". Liczy też na to, że sąsiedni kraj poradzi sobie z obecnymi problemami, czyniąc to "na płaszczyźnie konstytucji i prawa", i podejmie "własną decyzję".

Protesty na Ukrainie: zobacz serwis specjalny >>>

Ławrow o integracji
Minister zapewnił też, że Rosja niczego nikomu nie narzuca w sprawie udziału w inicjowanych przez nią projektach integracyjnych. Trzy kraje - Rosja, Białoruś i Kazachstan - chcą 1 stycznia 2015 roku wejść na "nowy etap integracji", którym ma być Unia Eurazjatycka. Rosja popiera "starania Armenii i Kirgistanu o udział w tych procesach integracyjnych" - mówił Ławrow.

Umowa w Moskwie
We wtorek podczas wizyty w Moskwie prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza osiągnięto porozumienie, na mocy którego Rosja obniży od stycznia cenę gazu dla Ukrainy z około 400 do 268,5 USD za 1000 metrów sześciennych, a także kupi za 15 mld USD obligacje rządu ukraińskiego.

Na wspólnej konferencji z Wiktorem Janukowyczem, Władimir Putin oświadczył, że Rosja jest najważniejszym partnerem handlowym Ukrainy, natomiast Ukraina jest szóstym partnerem Rosji. Prezydent Rosji zapowiedział, że oba kraje będą kontynuować współpracę na rzecz umacniania stabilności w Europie. W przyszłym roku wspólnie będą obchodzić 200-lecie urodzin narodowego poety ukraińskiego, Tarasa Szewczenki.

Przedstawiciele UE ocenili, że porozumienia te nie muszą być sprzeczne z umową stowarzyszeniową między Ukrainą a Unią. Muszą jednak poznać dokładniej zapisy tego porozumienia.
Władze Ukrainy w listopadzie wstrzymały przygotowania do podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE, uzasadniając to obawą przed pogorszeniem relacji gospodarczych z Rosją. Unia deklaruje, że nadal chce podpisać z Ukrainą umowę, ale oczekuje od władz w Kijowie jasnego zobowiązania, że chcą one zawrzeć tę umowę.

PAP/IAR/agkm