Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Katarzyna Karaś 18.12.2013

Liderzy ukraińskiej opozycji zaproszeni na szczyt Unii Europejskiej

Informację tę potwierdził ukraiński deputowany Wszechukraińskiej Koalicji "Ojczyzna”. Borys Tarasiuk dodał, że liderzy opozycji nie podjęli jeszcze decyzji czy zaproszenie przyjmą.
Protesty w KijowieProtesty w KijowiePAP/EPA/ZURAB KURTSIKIDZE

- Dla ukraińskiej opozycji bardzo ważna jest obecność na Euromajdanie i każdy dzień ich nieobecności tam, może wywołać różne pytania wśród protestujących - powiedział Tarasiuk.
Unijny szczyt rozpoczyna się w czwartek. Posiedzenie Rady Europejskiej będzie poświęcone między innymi wspólnej polityce bezpieczeństwa i obrony oraz sprawom rozszerzenia Unii.
Protesty na Ukrainie: zobacz serwis specjalny >>>

Protesty na Ukrainie

Manifestacje na Placu Niepodległości w Kijowie rozpoczęły się 21 listopada, po tym, jak rząd ogłosił, że rezygnuje z podpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską. Podpisanie miało nastąpić na szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie. Początkowo mające charakter prozachodni protesty przekształciły się po brutalnej akcji policji w protesty antyrządowe.
30 listopada i 1 grudnia milicja użyła wobec demonstrantów siły, za co opozycja obwinia rządzących. W związku z tymi wydarzeniami złożono wniosek o dymisję rządu. Parlament Ukrainy nie przyjął jednak rezolucji o wotum nieufności dla rządu Mykoły Azarowa.

x-news.pl, CNN
Okrągły stół w Kijowie

13 grudnia w Kijowie doszło do "okrągłego stołu". W spotkaniu z prezydentem Wiktorem Janukowyczem wzięli udział m.in. przywódca ugrupowania Udar, Witalij Kliczko, a także inni liderzy opozycji - Arsenij Jaceniuk i Ołeh Tiahnybok.
Rozmowy przy okrągłym stole miały pomóc w wyprowadzeniu Ukrainy z kryzysu politycznego i doprowadzić do zakończenia demonstracji. Opozycja opuściła spotkanie niezadowolona, jej przedstawciele podkreślili, że Janukowycz odrzucił wszystkie ich postulaty. Opozycja wezwała m.in. do natychmiastowego podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE oraz dymisji rządu Mykoły Azarowa.
- Bardzo ładnie rozmawialiśmy o postulatach i problemach. Żadne z naszych żądań nie zostanie zrealizowane - powiedział po spotkaniu lider opozycyjnej partii Udar Witalij Kliczko. - Okrągły stół był wyłącznie demonstracją, która miała pokazać, iż władze nie zrobią ani jednego kroku ku porozumieniu z opozycją - ocenił.
Nie wiadomo, kiedy i czy odbędzie się następne posiedzenie okrągłego stołu.
Janukowycz w Moskwie

We wtorek, 17 grudnia, prezydenci Rosji Władimir Putin i Ukrainy Wiktor Janukowycz  poinformowali o obniżeniu Ukrainie ceny gazu z 400 do 268,5 dolarów za 1000 m sześc., zainwestowania w ukraińskie obligacje rządowe 15 mld dolarów oraz podpisanie umowy w sprawie zniesienia ograniczeń handlowych między Ukrainą a Rosją. Bliższe szczegóły tego porozumienia nie są znane. Nie wiadomo też, co Rosja uzyskała w zamian za tak kredyt i obniżkę cen gazu.
x-news.pl, CNN

- Porozumienia zawarte przez Ukrainę z Rosją nie muszą być sprzeczne z umową stowarzyszeniową między Ukrainą a UE - ocenił komisarz Unii ds. rozszerzenia Sztefan Fuele. - Musimy jeszcze zobaczyć, co właściwie uzgodniono i podpisano. Ale właściwie zawsze byliśmy zdania, że umowa stowarzyszeniowa z UE nie stawia Ukrainy wobec konieczności dokonania wyboru między Moskwą a Brukselą. Zawsze uznawaliśmy potrzebę utrzymania relacji handlowych i innych między Ukrainą a Rosją - powiedział Fuele na konferencji prasowej w Brukseli.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

IAR, PAP, kk

''