Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Beata Krowicka 27.12.2013

Uwaga! Nadchodzi niż "Erich". Halny powróci na Podhale

Według portalu lowcyburz.pl w sobotę Polska znajdzie się pod wpływem niżu Erich, który wywołał gwałtowne wichury w Wielkiej Brytanii.
Strażacy pracują przy usuwaniu drzew powalonych przez wiatr w ZakopanemStrażacy pracują przy usuwaniu drzew powalonych przez wiatr w ZakopanemPAP/Grzegorz Momot

W piątek ciśnienie w centrum układu niżowego "Erich" obniżyło się do 944 hPa. Było to powodem powroty gwałtownych wichur nad Wyspy Brytyjskie. Mieszkańcy wielu rejonów krajów musieli od rana zmagać się z chaosem komunikacyjnym. Część gospodarstw nie ma prądu. Najgorsza sytuacja jest na północy Anglii i Walii, ale skutki żywiołu odczuć można też np. na południowym wschodzie kraju. Na wybrzeżu wiatr osiąga prędkość do 130 km/h.

W sobotę niż "Erich" nadejdzie nad Polskę i według portalu lowcyburz.pl wywoła kolejną falę wiatru halnego na południu kraju.

Wichury w Zakopanem

Halny szalał w Tatrach i na Podhalu przez całe Boże Narodzenie. Zaczęło się w noc wigilijną a skończyło - w drugi dzień świąt. Największe spustoszenie spowodował w zachodniej i południowej części Zakopanego oraz w Kościelisku. W sumie strażacy interweniowali około 500 razy. W Tatrach wiatr w porywach osiągał prędkość niemal 180 km na godzinę.

Halny w Zakopanem - czytaj więcej >>>

Podhale liczy straty

Pozrywane dachy, połamane drzewa, pozrywane linie energetyczne - to tylko część zniszczeń. Na Podhalu trwa wielkie sprzątanie i liczenie strat. - Ponieśliśmy dotkliwe straty, zarówno w infrastrukturze miejskiej, jak i w budynkach. Po oszacowaniu i zweryfikowaniu strat, dane przekażemy do wojewody - powiedział wiceburmistrz Zakopanego Wojciech Solik.

Części strat nie pokryją żadne zasiłki. Tak jest w przypadku szkód, jakie żywioł wyrządził w Tatrach . Wiatr powalił kilkadziesiąt tysięcy metrów sześciennych drzew, głównie świerków.

(źródło: TVN24/x-news)

Starosta tatrzański Andrzej Gąsienica-Makowski ocenia, że w samym Kościelisku straty wyniosą około 600 tysięcy złotych. Według niego, przy odbudowie zniszczonych budynków, potrzebne są uproszczone procedury wydawania zezwoleń na prace remontowo-budowlane. W przypadkach, kiedy żywioł zniszczył budynki, premier może wydać rozporządzenie, w którym zastosowane będą rozwiązania przewidziane w ustawie o szczególnych zasadach odbudowy, remontów i rozbiórek obiektów budowlanych zniszczonych lub uszkodzonych w wyniku działania żywiołu.
Przepisy te znacząco upraszczają urzędnicze postępowanie na przykład w miejsce decyzji pozwolenia na budowę wystarczy zgłoszenie robót, a tam gdzie przepisy prawa budowlanego wymagają zgłoszenia - nie jest ono wymagane.
Poza powiatem tatrzańskim halny wyrządził także szkody w powiatach: nowosądeckim, suskim i nowotarskim, a także, w mniejszym stopniu, w wadowickim, myślenickim i oświęcimskim.

lowcyburz.pl, IAR, bk