Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Katarzyna Karaś 31.12.2013

Najważniejsze wydarzenia w 2013 roku w Polsce

Kolejne zmiany w systemie emerytalnym, rekonstrukcja rządu Donalda Tuska, afera korupcyjna dotycząca zamówień na usługi teleinformatyczne - to najważniejsze wydarzenia 2013 roku w Polsce.
Rekonstrukcja rząduRekonstrukcja rząduMaciej Śmiarowski/KPRM

2013 w transporcie
W kwestiach gospodarczych odnotowaliśmy zarówno sukcesy, jak i problemy. Drogowcy oddali do użytku nowe odcinki autostrad, a fabryka produkująca ciągniki Ursus zawarła rekordowy kontrakt z Etiopią na 3 tys. takich pojazdów .
W końcową fazę weszły przygotowania do wprowadzenia w naszym kraju Pendolino , włoskiego pociągu dużych prędkości. W listopadzie przeszedł testy i ustanowił nowy rekord na polskich szlakach kolejowych - 291 kilometrów na godzinę. Po torach zacznie jeździć w grudniu przyszłego roku.
We wrześniu ponownie zostało otwarte lotnisko w Modlinie. Kilkumiesięczna przerwa była spowodowana remontem, po wykryciu usterek na pasie startowym. Modlin odzyskał klientów, a 5 listopada wylądowała tam milionowa pasażerka.
Wiosną wybuchł skandal wokół memorandum w sprawie drugiej nitki gazociągu jamalskiego . Ani szef resortu skarbu ani premier nie wiedzieli o dokumencie podpisanym 4 kwietnia przez EuRoPol Gaz oraz Gazprom Export . W rezultacie stanowisko stracił minister skarbu Mikołaj Budzanowski i szefowa PGNiG Grażyna Piotrowska-Oliwa . Nowy minister Włodzimierz Karpiński zapowiedział pilny audyt w kluczowych spółkach energetycznych.
Rok największej afery
Bez konsekwencji natomiast zakończyła się afera taśmowa , która wyszła na jaw w październiku. Wtedy to w wyborach przewodniczącego PO na Dolnym Śląsku europoseł Jacek Protasiewicz pokonał dotychczasowego szefa struktur - Grzegorza Schetynę . Niedługo potem "Newsweek" ujawnił nagrania, na których stronnicy Protasiewicza, w zamian za oddanie na niego głosów, oferowali działaczom PO pomoc w załatwieniu pracy w państwowym KGHM. Jednak prokuratura nie dopatrzyła się przestępstwa w tych działaniach i nie wszczęła śledztwa.
W listopadzie wybuchła największa afera korupcyjna ostatnich lat, dotycząca zamówień publicznych na usługi teleinformatyczne w kilku resortach oraz urzędach państwowych . Chodzi o ustawienie ponad stu przetargów między innymi w byłym MSWiA, a także MSZ i GUS. Jednym z najważniejszych był wybór firmy obsługującej polską prezydencję w Unii Europejskiej. Dotychczas zatrzymano ponad 40 osób podejrzanych o korupcję, a sprawa ma charakter rozwojowy.
Kościół walczy z pedofilią
Z trudnymi wydarzeniami zmierzył się w tym roku Kościół w Polsce. Były to skandale związane z kapłanami oskarżonymi o pedofilię , czy sprawa księdza Wojciecha Lemańskiego skonfliktowanego z arcybiskupem Henrykiem Hoserem. Zwolniony z funkcji proboszcza w Jasienicy ksiądz Lemański odwołał się do Watykanu. Stolica Apostolska podzieliła jednak argumentację arcybiskupa Hosera odpowiedzialnego za diecezję warszawsko-praską.
Opinią publiczną wstrząsnęła sprawa byłego już, nuncjusza apostolskiego na Dominikanie arcybiskupa Józefa Wesołowskiego , którego w sierpniu odwołał papież Franciszek w związku z podejrzeniami o pedofilię. Drugim z podejrzewanych polskich duchownych jest michalita ksiądz Wojciech Gil. W jego sprawie są prowadzone dwa śledztwa - w Polsce i na Dominikanie. Polski Episkopat w październiku przyjął specjalne wytyczne w kwestii procedur reagowania na przypadki pedofilii wśród duchownych.
Natomiast bardzo pozytywny wydźwięk miała wiadomość podana pod koniec września przez papieża Franciszka. 27 kwietnia przyszłego roku odbędzie się kanonizacja Jana Pawła II i Jana XXIII. Będzie to wydarzeniem bez precedensu, na jednej uroczystości dwaj papieże zostaną uznani za świętych.