Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Katarzyna Karaś 31.12.2013

Najważniejsze wydarzenia w 2013 roku w Polsce

Kolejne zmiany w systemie emerytalnym, rekonstrukcja rządu Donalda Tuska, afera korupcyjna dotycząca zamówień na usługi teleinformatyczne - to najważniejsze wydarzenia 2013 roku w Polsce.
Rekonstrukcja rząduRekonstrukcja rząduMaciej Śmiarowski/KPRM

2013 w służbie zdrowia
Mimo katastrofalnej sytuacji w służbie zdrowia, jak gigantyczne kolejki do lekarzy specjalistów i wielogodzinne czekanie na pomoc w Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych, w dziedzinie opieki zdrowotnej zaszły także pozytywne zmiany. Od stycznia zaczął działać system eWUŚ, czyli Elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców. Aby zarejestrować się do lekarza wystarczy teraz dowód osobisty i numer PESEL.
1 lipca wszedł w życie ZIP - Zintegrowany Informator Pacjenta . Jest to ogólnopolski serwis internetowy, który zapewnia dostęp do historii leczenia, na przykład - jakie recepty miał przepisane dany pacjent. W połowie roku ruszył rządowy program refundacji zabiegów in vitro . Szacuje się, że w ciągu trzech lat skorzysta z niego 15 tysięcy par.
Bez większych problemów zostały podpisane przyszłoroczne kontrakty lekarzy z NFZ . Nie miało to jednak wpływu na zdymisjonowanie szefowej Funduszu Agnieszki Pachciarz . Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz odwołał ją za, jego zdaniem, kulejący system eWUŚ.
W tym roku w medycynie odnotowaliśmy wielki sukces, lekarze z Instytutu Onkologii w Gliwicach w maju dokonali pierwszego w Polsce przeszczepu twarzy i pierwszego w świecie - ratującego życie . W lipcu pacjent wyszedł ze szpitala, a już w grudniu lekarze z tego ośrodka przeszczepili twarz kobiecie chorej na nowotwór.
Dobre wiadomości doszły też między innymi z kliniki "Budzik" przy Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. W ciągu pół roku wybudziło się tu ze śpiączki pięcioro dzieci. Obecnie w ośrodku przebywa 13. pacjentów, którzy są poddawani specjalistycznej terapii. To miejsce powstało z inicjatywy Ewy Błaszczyk, aktorki i założycielki fundacji "Akogo?" działającej na rzecz dzieci w śpiączce.
Katarzyna W. skazana, Kociołek i Kania uniewinieni
W tym roku finał znalazły sprawy, które mocno poruszyły opinię publiczną, jak wyrok dla Katarzyny W., oskarżonej o zabójstwo 6-miesięcznej córki Magdy . We wrześniu sąd w Katowicach skazał ją na 25 lat więzienia . Sprawa była głośna w ubiegłym roku, gdy w poszukiwania rzekomo zaginionego dziecka włączyło się wiele osób, a zeznania wielokrotnie zmieniane przez matkę, bulwersowały społeczeństwo.

Katarzyna
Katarzyna W. po zatrzymaniu w listopadzie 2012 roku. Fot. podlaska.policja.gov.pl

Wiele emocji wzbudziły też wyroki sądowe dotyczące zbrodni z okresu PRL. W kwietniu został uniewinniony były wicepremier PRL Stanisław Kociołek , oskarżony o doprowadzenie do masakry robotników na Wybrzeżu w grudniu 1970 roku . Kociołek został uniewinniony z zarzutu kierowniczego sprawstwa zabójstwa. Sądzeni z nim dwaj dowódcy wojska zostali skazani na dwa lata w zawieszeniu na cztery, lecz nie za zabójstwo, a za - śmiertelne pobicie.
Z kolei w czerwcu - były I sekretarz KC PZPR Stanisław Kania został uniewinniony przez Sąd Apelacyjny od zarzutu w sprawie wprowadzenia stanu wojennego w 1981 roku. Sąd zawiesił też postępowanie odwoławcze wobec byłego szefa MSW Czesława Kiszczaka z powodu jego złego zdrowia. Wcześniej został skazany w I instancji na 2 lata więzienia w zawieszeniu.
Orkan Ksawery i wybuch gazu w Jankowie
Rok 2013 oszczędził nam wielkich katastrof, czy anomalii pogodowych. Orkan Ksawery szalejący w grudniu nad Europą, osłabł nad naszym krajem, przechodząc w huragan i wyrządzając mniejsze szkody, niż się spodziewano.
W listopadzie doszło natomiast do największego od lat wybuchu gazu i pożaru w Jankowie Przygodzkim w województwie wielkopolskim. W akcji ratunkowej brało udział ponad 200. strażaków. Przyczyną katastrofy było prawdopodobnie rozszczelnienie gazociągu.

Wybuch
Wybuch gazu w Jankowie Przygodzkim. Fot. x-news.pl, TVN24