Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Izabela Zabłocka 12.01.2014

Iran ograniczy swój program atomowy.Teheran ujawnia kiedy

20 stycznia zacznie obowiązywać porozumienie Iranu ze światowymi potęgami w sprawie jego programu atomowego. Teheran wprowadzi ograniczenia w zamian za zniesienie części międzynarodowych sankcji.
Posłuchaj
  • 20 stycznia zacznie obowiązywać porozumienie o ograniczeniu irańskiego programu atomowego - relacja z Brukseli Magdaleny Skajewskiej
Czytaj także

Taką informację przekazało irańskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Datę potwierdziła szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton. W rozmowach z Teheranem reprezentuje ona Stany Zjednoczone, Rosję, Chiny, Francję, Wielką Brytanię i Niemcy.

Wprowadzanie w życie układu z Iranem ma kontrolować Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej. - Poprosimy Agencję, by podjęła konieczny monitoring związany z działalnością nuklearną - oświadczyła Catherine Ashton.

Zgodnie z umową z 24 listopada ubiegłego roku, Teheran ma ograniczyć swój program atomowy.  Zmniejszy poziom wzbogacania uranu do 5% izotopów, zacznie likwidować zapasy uranu, którego poziom wzbogacenia sięga 20%, i zaprzestanie instalowania nowych wirówek do jego produkcji.

W zamian za to Zachód zniesie część nałożonych wcześniej sankcji handlowych i finansowych.

Barack Obama wyraził przekonanie, że jest to pierwszy krok do ostatecznego wyeliminowania zagrożenia, jakim jest wejście przez Iran w posiadanie broni jądrowej. Prezydent USA podkreślił, że teraz obie strony skoncentrują się na negocjowaniu ostatecznego, całościowego układu. - Nie mam złudzeń, że osiągnięcie tego celu będzie bardzo trudne. Jednak dla naszego bezpieczeństwa narodowego oraz pokoju na świecie powinniśmy dać szansę dyplomacji - oświadczył Barack Obama.

Porozumienie będzie obowiązywać przez sześć miesięcy. W tym czasie ma być wynegocjowany ostateczny układ dotyczący irańskiego programu. Kraje zachodnie obawiają się, że Iran bliski jest zbudowania bomby atomowej. Niektóre źródła twierdzą nawet, że Iran już ją ma.

11 kwietnia 2006 roku prezydent Iranu Mahmud Ahmadineżad ogłosił, że Iran opanował cykl paliwa jądrowego czyli opracował system operacji przemysłowych i procesów technologicznych, których zadaniem jest przygotowanie paliwa do reaktorów jądrowych, wypalenie go, przerób, a także składowanie odpadów promieniotwórczych. Prezydent pochwalił się też, że Teheran osiągnął pożądany poziom wzbogacenia uranu dla elektrowni atomowych.Tym samym, Iran dołączył do państw atomowych na świecie.

Teheran zapewnia, że jego program ma charakter pokojowy.

Iranowi zależy na zniesieniu sankcji ponieważ są one dotkliwe dla tamtejszej gospodarki. Jak obliczyła Międzynarodowa Agencja Energetyczna z siedzibą w Paryżu, sam tylko sektor naftowy stracił w 2012 roku 40 miliardów dolarów.

Sankcje na Iran nałożyła Organizacja Narodów Zjednoczonych, a potem swoje obostrzenia wprowadziły Stany Zjednoczone i Unia Europejska.

IAR/iz

''