Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Katarzyna Karaś 15.01.2014

Właściciele domów zburzonych pod budowę Auschwitz chcą odszkodowań

Około 300 rodzin z Oświęcimia, Brzezinki i okolic, którym Niemcy zabrali domy i ziemię pod budowę obozu Auschwitz-Birkenau, żąda od polskiego rządu pieniędzy za utracone mienie - informuje "Gazeta Wyborcza".
Brama obozu AuschwitzBrama obozu Auschwitzangelo celedon AKA lito sheppard/Wikimedia Commons

Aby zbudować obóz Niemcy w latach 1940-1942 wysiedlili część mieszkańców Oświęcimia i Brzezinki. Ewakuowano też okoliczne wsie.
280 rodzin dostało odszkodowania od niemieckiego rządu. Wnioski w tej sprawie można było składać do końca 2001 roku. Nie wszyscy zdążyli. 300 rodzin, którym rząd Niemiec nie wypłacił już zadośćuczynienia, zażądało pieniędzy od skarbu państwa, do którego obecnie należy Muzeum Auschwitz-Birkenau. Polski rząd odmówił, argumentując, że nie ma prawnej możliwości wypłaty.
II WOJNA ŚWIATOWA - zobacz serwis specjalny>>>

Ministerstwo Skarbu odesłało poszkodowanych do sądu. "Sprawa szkód wojennych poniesionych na mieniu wskutek działań okupanta dotyczy zobowiązań między państwami i winna być rozpatrywana w kontekście międzynarodowym" - podkreślono.
Stowarzyszenie Poszkodowanych przez III Rzeszę na rzecz Budowy Obozu KL Auschwitz-Birkenau chce, żeby każda rodzina dostała 40 tys. zł. Łączna suma roszczeń to 12 mln zł.
Obóz Auschwitz I powstał w 1940 roku, a Auschwitz II-Birkenau - dwa lata później. W kompleksie istniała także sieć ponad 40 podobozów. Niemcy zgładzili w Auschwitz ponad 1,1 mln osób - poza Żydami także Polaków, Romów, jeńców radzieckich i osób innych narodowości. 27 stycznia 1945 roku obóz wyzwoliły oddziały Armii Czerwonej.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

"Gazeta Wyborcza", kk