Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Izabela Zabłocka 15.01.2014

Iran wpuści zagranicznych ekspertów do elektrowni atomowej

Teheran zaprasza specjalistów z państw arabskich do zwiedzenia elektrowni jądrowej Buszer. Szef Irańskiej Agencji Energii Atomowej zapowiada, że jest gotowy do konsultacji.
Iran wpuści zagranicznych ekspertów do elektrowni atomowej sxc.hu
Państwa Zatoki Perskiej uważają, że po trzęsieniu ziemi reaktor w Buszer został uszkodzony, co mogło doprowadzić do wycieku radioaktywnego. Kraje te, podobnie jak państwa zachodnie, wyrażają też wątpliwości co do tego, czy program jądrowy Iranu jest wykorzystywany tylko do celów cywilnych.

Szef Irańskiej Agencji Energii Atomowej Ali Akbar Salehi oświadczył, że regionalna współpraca w tej dziedzinie sprawi, że wszelkie wątpliwości będą wyjaśniane na drodze naukowej.

Elektrownia atomowa Buszer o mocy 1000 megawatów została oddana do użytku w 2011 roku. Jej uruchomienie było kilka razy opóźniane z powodu problemów technicznych. Władze Iranu planują pozyskiwanie 20 tysięcy megawatów energii, co wymaga budowy 20 reaktorów o mocy 1000 megawatów.

Iran ogranicza swój program atomowy

Irańskie prace nad pozyskiwaniem energii jądrowej wzbudzają kontrowersje na całym świecie.Eksperci przypuszczają, że Teheran pracuje nad budową bomby atomowej. Niektórzy specjaliści sądzą, że bomba taka już istnieje.

Po latach negocjacji udało się zawrzeć z Iranem porozumienie. Zacznie ono obowiązywać 20 stycznia.

Teheran zmniejszy poziom wzbogacania uranu do 5% izotopów, zacznie likwidować zapasy uranu, którego poziom wzbogacenia sięga 20%, i zaprzestanie instalowania nowych wirówek do jego produkcji. W zamian za to Zachód zniesie część nałożonych wcześniej sankcji handlowych i finansowych.

Porozumienie będzie obowiązywać przez sześć miesięcy. W tym czasie ma być wynegocjowany ostateczny układ dotyczący irańskiego programu. Kraje zachodnie obawiają się, że Iran bliski jest zbudowania bomby atomowej. Niektóre źródła twierdzą nawet, że Iran już ją ma.

11 kwietnia 2006 roku prezydent Iranu Mahmud Ahmadineżad ogłosił, że Iran opanował cykl paliwa jądrowego czyli opracował system operacji przemysłowych i procesów technologicznych, których zadaniem jest przygotowanie paliwa do reaktorów jądrowych, wypalenie go, przerób, a także składowanie odpadów promieniotwórczych. Prezydent pochwalił się też, że Teheran osiągnął pożądany poziom wzbogacenia uranu dla elektrowni atomowych.Tym samym, Iran dołączył do państw atomowych na świecie.

Sankcje na Iran nałożyła Organizacja Narodów Zjednoczonych, a potem swoje obostrzenia wprowadziły Stany Zjednoczone i Unia Europejska.

 

IAR/Voice of Russia/AFP/iz

''