Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Izabela Zabłocka 17.01.2014

Benedykt XVI w ciągu 2 lat ukarał suspensą prawie 400 księży za pedofilię

Statystyki za lata 2011-12 są pierwszym przypadkiem ujawnienia szczegółów dotyczących liczby księży, którzy dostali zakaz pełnienia obowiązków. Przedtem, przedstawiana była tylko liczba zgłoszonych Watykanowi przypadków domniemanego molestowania seksualnego.
Arcybiskup Charles Scicluna przedstawił stanowisko Watykanu przed Komitetem ONZ ds. Praw Dziecka w GenewieArcybiskup Charles Scicluna przedstawił stanowisko Watykanu przed Komitetem ONZ ds. Praw Dziecka w Genewie PAP/EPA/MARTIAL TREZZINI

Papieska suspensa może polegać m.in. na zakazie odprawiania mszy świętej, nauczania, czy pobierania dochodów.

Dokument w sprawie suspendowanych księży został przygotowany na podstawie informacji, które Watykan zbierał, "by wesprzeć swoją obronę" przed Komitetem ONZ ds. Praw Dziecka w Genewie - informuje agencja Associated Press, która dotarła do tego pisma.

Stolica Apostolska zaprezentowała swe stanowisko, w tym także te statystki, w siedzibie Komitetu w Genewie, gdzie jej delegacja została zaproszona, by wytłumaczyć, w jaki sposób realizuje postanowienia Konwencji o Prawach Dziecka. O przedłożenie takiej relacji proszone są wszystkie kraje, które konwencję ratyfikowały. Watykan uczynił to w 1990 roku.

Czwartkowe spotkanie poprzedziły jednak dość napięte relacje między oenzetowskim komitetem a Stolicą Apostolską. Wcześniej bowiem Watykan odpowiedział w reakcji na jego pytania, iż nie ma obowiązku informować o prowadzonych za Spiżową Bramą postępowaniach kanonicznych wobec księży pedofilów i że jego wymiar sprawiedliwości różni się od świeckiego.

Na rozmowy Watykan wydelegował maltańskiego biskupa Charlesa Sciclunę, który przez wiele lat zajmował się sprawą pedofilii w Kościele w Kongregacji Nauki Wiary. Jest ona najwyższą instancją w postępowaniu kanonicznym przeciwko duchownym, którzy dopuścili się tego przestępstwa.

Wystąpienie biskupa Charlesa Scicluny przed Komitetem ONZ ds. Praw Dziecka w Genewie /ENEX/x-news

Komisja zapytała o sprawę byłego nuncjusza apostolskiego na Dominikanie arcybiskupa Józefa Wesołowskiego. Arcybiskup Tomasi poinformował, że ksiądz odwołany za pedofilię odpowie nie tylko przed Kongregacją Nauki Wiary, ale stanie też przed watykańskim trybunałem karnym. Przewiduje to zmiana wprowadzona w lipcu przez papieża Franciszka do kodeksu karnego Watykanu. Nakazuje ona  ściganie przedstawicieli dyplomatycznych za pedofilię, której dopuścili się także poza granicami Stolicy Apostolskiej. Śledztwo jest w toku, potwierdził abp Tomasi, a oskarżony zostanie ukarany "z całą surowością, na jaką zasłużył”.

8 stycznia Stolica Apostolska odmówiła ekstradycji do Polski księdza Wesołowskiego, bo jest on obywatelem Watykanu.

W grudniu papież Franciszek ogłosił powstanie specjalnej komisji, która ma zwalczać przypadki pedofilii a także oferować pomoc ofiarom nadużyć.

Rzecznik Watykanu: nasz wymiar sprawiedliwości jest kompetentny>>>

PAP/iz

''