Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Michał Chodurski 26.01.2014

Czy Tony Blair odpowie przed sądem za wojnę w Iraku?

Po ponad 4 latach dobiega końca brytyjskie dochodzenie w sprawie wojny w Iraku. Śledztwo dotyczyło wszystkich jej aspektów.
Tony BlairTony BlairWorld Economic Forum/Wikimedia Commons

Opinia publiczna chce przede wszystkim wiedzieć dlaczego Wielka Brytania w ogóle zaangażowała się w ten konflikt i jaką odpowiedzialność ponosi osobiście były premier Tony Blair. Ten temat porusza gazeta niedzielna "The Sunday Telegraph".

Autor artykułu to znany dziennikarz Andrew Gilligan, który 10 lat temu stracił pracę w telewizji BBC za to, że zarzucił premierowi Blairowi "podrasowanie" raportu wywiadu o rzekomym zagrożeniu iracką bronią masowego rażenia.

Gilligan pisze, że w dochodzeniu starano się nie patrzeć na rozwój wypadków z perspektywy późniejszej wiedzy, że Saddam Husajn w istocie nie miał broni chemicznej i biologicznej. Ale autor prześledził fragmenty akt dochodzeń, które zostały ujawnione i twierdzi, że nawet z takiej perspektywy jasno widać, że premier Blair najpierw podjął decyzję o udziale w inwazji u boku Amerykanów, a dopiero potem szukał jej uzasadnienia.

Dla Gilligana dowodem są zeznania byłych urzędników państwowych i pracowników wywiadu, którzy chcieli zabezpieczyć się przed zarzutem, że to oni na własną rękę sprokurowali naciągane argumenty za wojną. Te drobne odruchy samoobrony mogą jeszcze, zdaniem autora, doprowadzić Tony'ego Blaira na ławę oskarżonych - tak jak tego chce ponad jedna trzecia Brytyjczyków.

Blair broni swojej decyzji sprzed 10 lat>>>

Jego zdaniem, od obalenia reżimu w Iraku jakość życia w tym kraju - znacząco się poprawiła - ale jest jeszcze - daleka od tego, jaka powinna być - ocenia brytyjski polityk. Utrzymuje, że choć obecnie świat nie jest bezpieczniejszy niż 10 lat temu, to sytuacja byłaby jeszcze gorsza, gdyby rządom Husajna nie położono końca.

Atak na Irak

Inwazja wojsk USA, Wielkiej Brytanii i innych państw na Irak rozpoczęła się 20 marca 2003 roku. Do czasu całkowitego wycofania sił brytyjskich w 2009 roku w kraju tym zginęło blisko 180 brytyjskich żołnierzy. Nieznana pozostaje dokładna liczba zabitych w tym czasie Irakijczyków, choć ostrożne szacunki mówią o ponad 100 tysiącach ofiar śmiertelnych.

mc

''