Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Polskie Radio
Agnieszka Kamińska 16.02.2014

Ukraina: Euromajdan opuścił ratusz w Kijowie, ”sztab rewolucji”

Protestujący oswobodzili również pięć budynków administracji obwodowych i udrożnili ulicę Hruszewskiego. Majdan chce teraz, by umorzono śledztwa przeciwko protestującym.
Ukraińska kobieta ze świeczką w pobliżu pomnika osób, które zginęły podczas protestów w KijowieUkraińska kobieta ze świeczką w pobliżu pomnika osób, które zginęły podczas protestów w KijowiePAP/EPA/IGOR KOVALENKO

Protesty na Ukrainie - serwis specjalny >>

Rano w niedzielę działacze Euromajdanu opuszczają zajmowaną przez nich przez dwa i pół miesiąca siedzibę kijowskiego ratusza. Budynek przez długi czas pełnił funkcję kwatery głównej protestów. Znajdowało się tam kilkuset przeciwników władz. Weszli tam przedstawiciele OBWE i władz miasta, oraz ambasador Szwajcarii na Ukrainie. Protestujący w ich obecności oficjalnie podpisali protokół przekazania budynku.

Udrożnienie ulic i zwolnienie budynków administracji publicznej to jeden z warunków amnestii która ma objąć aresztowanych przeciwników władz. Chociaż wszyscy zostali już zwolnieni, to wciąż wobec wielu protestujących prowadzone są postępowania karne.

W sobotę w nocy w ramach gestu dobrej woli protestujący odblokowali jedną z barykad na ulicy Hruszewskiego. Stworzono w niej przejazd szerokości 4 metrów.

W godzinach nocnych demonstranci opuścili także gmachy obwodowych (wojewódzkich) administracji państwowych w Tarnopolu, Iwano-Frankiwsku, Lwowie, Czerniowcach, oraz Połtawie - poinformował o tym jeden z polityków ukraińskiej opozycji, poseł Batkiwszczyny Arsen Awakow.

Oczekiwania opozycji i Majdanu

Awakow napisał, że tym samym spełniono warunki ustawy o amnestii i Sztab Narodowego Sprzeciu i rada Majdanu chce, by prawo wprowadzono niezwłocznie w życie. Jak podkreśla ”Ukraińska prawda”, chodzi o umorzenie około 2000 spraw karnych przeciwko uczestnikom protestów, rehabilitacji 236 wcześniej aresztowanych, znajdujących się w areszcie domowym i zwolnionych za poręczeniem.

- Zwracamy uwagę władz, że jeśli w krótkim czasie zapisy ustawy nie będą wypełnione, Szab Narodowego Sprzeciwu pozostawia sobie prawo, by z powrotem sięgnąć po te formy protestu, które uzna za adekwatne w danej sytuacji, z uwzględnieniem blokowania budynków organów władz – podkreślił poseł Batkiwszyczny.

Polityk zaznaczył, że ustawa o amnestii zakłada odblokowanie ulic, z wyjątkiem tych, na których odbywa się protest pokojowy. Według posła za te ostatnie uważa się Hreszczatyk i Majdan. Natomiast zdecydowano się udrożnić dla ruchu ulicę Hruszewskiego. Awakow dodał, że przy barykadzie będzie szlaban, a jako pierwszy przez bramę w barykadzie przejedzie jeden z posłów Unii Europejskiej i jeden z ukraińskich deputowanych.

Zgodzono się także, że stworzony zostanie dostęp ku pobliskiemu stadionowi Dynamo, gdzie 20 lutego odbędzie się mecz piłki nożnej.

Apel Tymoszenko

W opublikowanym w sobotę wywiadzie była premier Julia Tymoszenko powiedziała, że jedynym tematem, który opozycja może omawiać z prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem są warunki jego ustąpienia i gwarancje dla niego Opozycjonistka oceniła, iż wydarzenia w jej kraju świadczą o tym, że Janukowycz nie jest już w stanie rządzić państwem i że nie podejmuje on samodzielnie decyzji.

Obrona Tymoszenko oczekuje obecnie na orzeczenie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w związku ze skargą na jej wyrok siedmiu lat więzienia, który otrzymała za podpisanie umów gazowych z Rosją w 2009 r.

Gdy w listopadzie władze ukraińskie oświadczyły, że przerywają przygotowania do zawarcia porozumienia o stowarzyszeniu z UE, w Kijowie wybuchły protesty. Trwają one do dziś.

IAR/Ukraińska Prawda/PAP/inne/agkm

 

''