Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Klaudia Hatała 18.02.2014

Afrykański pomór świń w Polsce. Rosja nie otworzy granic

Według rosyjskich inspektorów weterynarii, znalezienie na terytorium Polski martwego dzika zakażonego wirusem afrykańskiego pomoru świń, potwierdza jedynie powagę sytuacji.
Główny Lekarz Weterynarii otrzymał oficjalne wyniki badania laboratoryjnego potwierdzające znalezienie w badanej próbce materiału genetycznego wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF). Próbki zostały pobrane od padłego dzika, który został znaleziony w gminie SzudziałowoGłówny Lekarz Weterynarii otrzymał oficjalne wyniki badania laboratoryjnego potwierdzające znalezienie w badanej próbce materiału genetycznego wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF). Próbki zostały pobrane od padłego dzika, który został znaleziony w gminie SzudziałowoPAP/Artur Reszko
Posłuchaj
  • Rosja na razie nie otworzy granic dla unijnej wieprzowiny - relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR)
  • Białoruś o afrykańskim pomorze świń w Polsce - relacja Włodzimierza Paca (IAR)
  • Afrykański pomór świń stwierdzony w Polsce - relacja Radomira Czarneckiego (IAR)
  • Litwa: straty po afrykańskim pomorze świń - relacja Renaty Widtmann (IAR)
Czytaj także

Tę groźną dla zwierząt chorobę wykryto u dzika znalezionego 900 metrów od granicy z Białorusią w gminie Szudziałowo. Choroba przenosi się przez dziki, które swobodnie przekraczają granicę. Ogniska z Rosji i Białorusi przeniosły się wcześniej na Litwę, a teraz także do Polski.

<<<W Polsce potwierdzono przypadek afrykańskiego pomoru świń>>>

Dlatego Rosja na razie nie zamierza otworzyć granic Unii Celnej dla unijnej wieprzowiny. Jak wynika z komunikatu Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego, we wtorek i piątek będą prowadzone w Moskwie rosyjsko - unijne konsultacje w tej sprawie.

Moskwa w styczniu zamknęła granice Unii Celnej: Rosji, Białorusi i Kazachstanu dla europejskiej wieprzowiny. Powodem było wykrycie przypadków afrykańskiego pomoru świń na Litwie. Rosyjscy inspektorzy nie zgodzili się wtedy na ograniczenie importu mięsa tylko z 6 litewskich regionów objętych kwarantanną. Wykorzystali zapisy umowy z 2006 roku i wstrzymali przyjmowanie mięsa również z innych krajów Unii Europejskiej, w tym z Polski.

Według przebywającej w ubiegłym tygodniu w Moskwie szefowej Krajowej Izby Gospodarczej Bożeny Wróblewskiej, "działania Rosjan są przesadzone”. Tymczasem rosyjscy inspektorzy weterynarii zapowiadają, że jeszcze we wtorek w Moskwie spotkają się z przedstawicielami służb weterynaryjnych krajów UE, a w piątek będą prowadzić konsultacje z przedstawicielami Komisji Europejskiej.

Maty z roztworem dezynfekującym

Na Białorusi z kolei ze spokojem przyjęto informację o znalezieniu w Polsce dzika zarażonego wirusem afrykańskiego pomoru świń. Sama Białoruś już od roku czasu walczy z tą zaraźliwą dla zwierząt chorobą.

Po pojawieniu się w tym kraju przypadków zachorowań, na polsko-białoruskich przejściach granicznych pojawiły się specjalne maty z roztworem dezynfekującym. Wszystkie samochody pokonujące granicę przejeżdżają przez te maty. Pasażerowie samochodów muszą stawać na maty, by zdezynfekować podeszwy butów..
Na białorusko-polskiej granicy w spuściźnie po Związku Radzieckim istnieją też zasieki z drutu, które utrudniają nielegalne przejście granicy, dla zwierząt jednak nie stanowią większego problemu. Niedawno mińskie media informowały o przejściu na stronę białoruską stada polskich koni z prywatnej hodowli z okolic Białej Podlaskiej.

Litwa liczy straty

Litwa zwróciła się do Komisji Europejskiej o 20 mln euro na walkę z afrykańskim pomorem świń. Około 10 mln euro ma być przeznaczone na wybudowanie ogrodzenia wzdłuż granicy z Białorusią. Ma to związek z przypuszczeniem, że dziki zakażone wirusem afrykańskiego pomoru świń dotarły na Litwę z Białorusi.

Poza tym pieniądze mają być przeznaczone na wybudowanie hangaru do dezynfekcji samochodów przekraczających granicę i kupno mobilnej spalarni do utylizacji padłych i upolowanych dzików.

Minister rolnictwa Wigilijus Jukna mówi, że Litwa poniosła miliony litów strat z powodu zakazu importu wieprzowiny do Rosji, Białorusi i na Ukrainę. Dokładne straty są jeszcze szacowane. Co roku tylko do Rosji i na Białoruś Litwa eksportuje wieprzowinę na sumę 80 milionów litów.

<<<Rosja wprowadza embargo na wieprzowinę z UE. Polska dostanie rekompensaty?>>>

IAR,kh

''