Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Agnieszka Kamińska 25.02.2014

Parlament: Janukowycz powinien być sądzony w Hadze

Rada Najwyższa Ukrainy zagłosowała za postawieniem przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym byłego prezydenta, a także byłego szefa MSW i byłego prokuratora generalnego.
Wiktor JanukowyczWiktor Janukowyczpresident.gov.ua

Parlament Ukrainy uznał jurysdykcję Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) i zagłosował za postawieniem przed nim odsuniętego od władzy prezydenta Wiktora Janukowycza i dwóch jego współpracowników, obarczanych odpowiedzialnością za ciężkie zbrodnie.

W przyjętej we wtorek rezolucji Rady Najwyższej (parlamentu) podkreślono, że Janukowycz i jego współpracownicy - były szef MSW Witalij Zacharczenko i były prokurator generalny Wiktor Pszonka - spowodowali śmierć ponad 100 obywateli Ukrainy i innych krajów, a także obrażenia u ponad 2 tys. ludzi.

Wniosek jeszcze nie wpłynął do Hagi

Mający siedzibę w Hadze MTK podał tymczasem, że Ukraina nie zwróciła się jeszcze formalnie o przeprowadzenie dochodzenia w sprawie oskarżeń pod adresem Janukowycza.

- Rząd (Ukrainy) może wystąpić z deklaracją akceptującą jurysdykcję Trybunału w sprawach minionych - powiedział rzecznik MTK Fadi El Abdallah. Dodał, że decyzja w sprawie ewentualnego otwarcia dochodzenia należałaby do prokuratora MTK.

We wtorkowej rezolucji ukraińscy posłowie napisali, że chcą, by MTK zajął się przestępstwami popełnionymi przez władze od początku protestów antyrządowych, które rozpoczęły się na Ukrainie 21 listopada 2013 roku.

W dokumencie podkreślono, że władze używały przeciwko swoim obywatelom siły fizycznej i broni oraz stosowały tortury. Wskazano m.in. polewanie demonstrantów wodą z armatek wodnych przy temperaturze poniżej 10 stopni Celsjusza.

Deputowani Rady Najwyższej poprosili MTK, by prócz Janukowycza, Zacharczenki i Pszonki prokuratorzy Trybunału we współpracy z odpowiednimi organami na Ukrainie ustalili innych winnych wydawania i realizacji przestępczych rozkazów.

Działający od lipca 2002 roku MTK jest pierwszym sądem międzynarodowym mającym kompetencje do sądzenia sprawców ludobójstwa, zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości. MTK został powołany do życia na mocy Statutu Rzymskiego, który Ukraina podpisała w 2000 r., jednak go nie ratyfikowała.

Janukowycz, Zacharczenko i Pszonka uciekli z Kijowa w piątek i są poszukiwani. Miejsce ich pobytu pozostaje nieznane.

Nowy rząd mamy poznać w czwartek

Ukraiński parlament ogłosił przerwę w obradach do czwartku, do godziny 10.  Deputowani przegłosowali we wtorek m.in. rozpisanie wyborów do Rad Miejskich. Mają się one odbyć, tak jak wybory prezydenckie, 25 maja.

We wtorek politycy ukraińscy mieli sformować nowy rząd. Ostatecznie p.o. prezydenta i przewodniczący Rady Najwyższej Ołeksandr Turczynow ogłosił, że głosowaniem nad składem gabinetu odbędzie się w czwartek. Więcej >>>

PAP/IAR/agkm