Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Beata Krowicka 12.03.2014

Kanonizacja Jana Pawła II. Rzym szykuje się na najazd turystów

Już nie 5 milionów osób, ale 7 milionów spodziewają się władze Rzymu w dniach od Wielkiego Tygodnia do kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII. Przewiduje się, że na mszę kanonizacyjną 27 kwietnia przyjedzie około 300 tysięcy Polaków.
Jan Paweł IIJan Paweł IIShutterstock

Według prognoz władz Wiecznego Miasta, o których pisze w środę dziennik "La Repubblica", masowy napływ pielgrzymów rozpocznie się w Wielki Piątek 18 kwietnia. Wierni z całego świata przyjadą na Drogę Krzyżową w Koloseum pod przewodnictwem papieża Franciszka. Wielu pozostanie na następne uroczystości Triduum Paschalnego i Wielkanocy w Watykanie.
W zarządzie włoskiej stolicy prowadzone są intensywne przygotowania, by przyjąć najwyższą od lat liczbę pielgrzymów i turystów. Największym wyzwaniem będzie kanonizacja dwóch papieży i to na tym wydarzeniu koncentrują się prowadzone już działania.
Wiadomo, że ze względu na to, iż na samym placu Świętego Piotra zmieści się około 200 tysięcy wiernych, trzeba przygotować kilka innych punktów w mieście, gdzie będą oni mogli się zgromadzić i obserwować ceremonię. Wielkie telebimy zostaną ustawione na Piazza del Popolo, koło Koloseum i koło bazyliki Matki Bożej Większej.
W nocy z 26 na 27 kwietnia otwartych będzie wiele rzymskich kościołów, w których odbędą się czuwania modlitewne.
Jak wynika z najnowszych danych branży turystycznej w Rzymie zarezerwowano już 85 procent miejsc w rzymskich hotelach, pensjonatach, domach pielgrzyma i w schroniskach na kanonizację dwóch papieży.

W Rzymie moc atrakcji

Wystawa "Od Solidarności do Okrągłego Stołu", spotkanie z kobietą z Kostaryki, której uzdrowienie uznano za cud za wstawiennictwem Jana Pawła II, prezentacje książek - to kilka z uroczystości, jakie odbędą się w Rzymie z okazji kanonizacji papieża 27 kwietnia.
Pierwsza duża uroczystość, zorganizowana przez stronę polską, odbędzie się 28 marca. Połączy ona przygotowania do kanonizacji z obchodami rocznicy Okrągłego Stołu oraz pierwszych, częściowo wolnych wyborów 4 czerwca 1989 roku.
W rzymskim Instytucie Sturzo otwarta zostanie wystawa "Od Solidarności do Okrągłego Stołu". Uroczystości tej towarzyszyć będzie prezentacją książki włoskiego historyka i przedstawiciela Wspólnoty Świętego Idziego Massimiliano Signifrediego "Jan Paweł II i koniec komunizmu". O inicjatywie tej poinformowała ambasada RP przy Stolicy Apostolskiej.
W czwartek 24 kwietnia w sali przy polskim kościele pod wezwaniem świętego Stanisława w Wiecznym Mieście odbędzie się spotkanie z Floribeth Morą Diaz z Kostaryki, której uzdrowienie - niewytłumaczalne z medycznego punktu widzenia - wybrano jako przypadek cudu do kanonizacji Jana Pawła II. Kobieta po ciężkim udarze miała tętniaka mózgu, a lekarze uznali jej stan za beznadziejny. Objawy choroby ustąpiły 1 maja 2011 roku, czyli w dniu, w którym kobieta oglądała transmisję z beatyfikacji polskiego papieża. W trakcie spotkania z uzdrowioną kobietą odbędzie się projekcja filmu dokumentalnego o niej. Wcześniej mszę św. w polskim kościele odprawi postulator procesu kanonizacyjnego Jana Pawła II ksiądz Sławomir Oder.
26 kwietnia w kościele przy ulicy Corso Vittorio w centrum włoskiej stolicy, znanym jako Chiesa Nuova, Stanisław Sojka zaprezentuje "Tryptyk rzymski" Jana Pawła II.
Na kwiecień zapowiedziano też premierę wspólnej emisji znaczków Poczty Polskiej i Biura Filatelistycznego wydanych z okazji kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII. Przedstawiona zostanie książka wspomnień kardynała Stanisława Dziwisza "U boku świętego", spisanych przez włoskiego dziennikarza Gian Franco Svidercoschiego.
Planowanych jest kilka koncertów w rzymskich bazylikach. Ich program jest obecnie opracowywany.

PAP, bk