Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Petar Petrovic 12.03.2014

Afrykański pomór świń w Polsce. Rolnicy blokują drogę międzynarodową

- Protest rolników w Zdanach niedaleko Siedlec przebiega spokojnie. Mimo, że od ponad trzech godzin zablokowana jest tam droga krajowa numer 2 biegnąca od Warszawy w stronę przejść granicznych z Białorusią w Terespolu i Koroszczynie nie ma żadnych korków - powiedział komendant miejski policji w Siedlcach młodszy inspektor Marek Fałdowski.
Rolnicy z powiatu siedleckiego blokują drogę nr 2 Warszawa - TerespolRolnicy z powiatu siedleckiego blokują drogę nr 2 Warszawa - Terespol PAP/EPA/Wojciech Pacewicz
Posłuchaj
  • Sławomir Izdebski z OPZZ Rolników o zablokowaniu rogi międzynarodowej A2 Siedlce - Terespol/IAR
  • Tomasz Marciniuk o tym, że kilkudziesięciu rolników zablokowało drogę międzynarodową Siedlce - Terespol w miejscowości Zdany w okolicach granicy z Białorusią/IAR
Czytaj także

Hodowcy protestują, gdyż ceny żywca spadły, a do tego nikt nie chce skupować tuczników od rolników, których gospodarstwa znalazły się w strefie buforowej utworzonej przy granicy z Białorusią.
Sławomir Izdebski z OPZZ Rolników mówił w południe, że rolnicy stawiają ministrowi Stanisławowi Kalembie ultimatum i ogłaszają strajk generalny. Domagali się oni od niego przedstawienia do godziny 19-stej konkretnych rozwiązań, które ich usatysfakcjonują.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Stanisław Kalemba wystąpił do premiera Donalda Tuska z prośbą o wyrażenie zgody na zdjęcie nadwyżki żywca wieprzowego z obszaru objętego ograniczeniami. Minister zaproponował, aby w pierwszej kolejności z rynku były zdejmowane sztuki o wadze powyżej 100 kg.

Skupu interwencyjnego, wyrównania strat oraz dofinansowania kosztów magazynowania półtusz wieprzowych domagają się przedstawiciele powołanego w środę Polskiego Komitetu Protestacyjnego Rolników i Producentów Wieprzowiny. To reakcja na sytuację na rynku mięsa w związku z ASF.

Komitet przygotował apel, który zostanie przekazany do komisarza UE ds. rolnictwa Daciana Ciolosa. Dokument został również przekazany w środę do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
- Komitet w związku z sytuacją na rynku trzody chlewnej żąda wyrównania strat producentów wieprzowiny. Jeśli rolnik uzyskuje ze sprzedaży tucznika mniej niż pięć złotych i pięćdziesiąt groszy za kilogram żywca, to różnicę po przestawieniu faktur powinno zwrócić ministerstwo rolnictwa. Po drugie żądamy skupu interwencyjnego na zwiększenie zapasów krajowych oraz dofinansowania ze strony Unii Europejskiej do składowania i przechowywania półtusz wieprzowych - powiedział na konferencji prasowej towarzyszącej powołaniu Polskiego Komitetu Protestacyjnego Rolników i Producentów Wieprzowiny Paweł Augustyn.

Przedstawiciele Komitetu zarzucają Komisji Europejskiej bierną postawę wobec problemów polskich producentów żywności. "Protestujemy przeciwko biernej postawie Komisji Europejskiej. Domagamy się szybkiej reakcji i analogicznych działań jak w przypadku kryzysu na rynku warzyw po wykryciu bakterii E.coli. Komisja Europejska poprzez swoje decyzje dyskryminuje rolników wspierając przemysłowców, czego efektem są również przepisy dotyczące restrykcyjnych norm przy wędzeniu wędlin" - głosi apel Komitetu.

Skutki wykrycia ASF

Sytuacja hodowców trzody chlewnej i branży mięsnej jest kryzysowa od czasu wykrycia w Polsce dwóch przypadków Afrykańskiego Pomoru Świń.

<<<W Polsce potwierdzono przypadek afrykańskiego pomoru świń>>>
Stwierdzono je u padłych dzików w pobliżu granicy z Białorusią. W związku z wykryciem choroby na Polskę nałożone zostały ograniczenia eksportowe. Na ścianie wschodniej wyznaczono także specjalną strefę buforową.
pp/IAR/PAP