Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Izabela Zabłocka 15.03.2014

Parlament Autonomicznej Republiki Krymu rozwiązany przez władze Ukrainy

Zdaniem Kijowa, tamtejsi deputowani łamią prawo swoimi decyzjami. Za wnioskiem głosowało 278 parlamentarzystów spośród 296 posłów zarejestrowanych tego dnia w 450-osobowej izbie.
Na Krymie wszystko jest już jest przygotowane do niedzielnego referendumNa Krymie wszystko jest już jest przygotowane do niedzielnego referendum PAP/EPA/YURI KOCHETKOV
Posłuchaj
  • Ukraińska Rada Najwyższa rozwiązała parlament Krymu - relacja z Kijowa Piotra Pogorzelskiego/IAR
Czytaj także

Rozwiązanie krymskiego parlamentu ma zapewnić przestrzeganie konstytucji i uspokojenie sytuacji politycznej na terytorium tej autonomicznej republiki wchodzącej w skład Ukrainy.

W swojej decyzji Rada Najwyższa odwołuje się też do piątkowego postanowienia Trybunału Konstytucyjnego. Uznał on, że planowane na niedzielę referendum, które ogłosił parlament Krymu, jest organizowane niezgodnie z prawem, a przede wszystkim z ukraińską konstytucją.

Działalność wszystkich komisji od głównej do dzielnicowych, które zajmują się przygotowaniem referendum powinna zostać wstrzymana. Parlament Autonomii powinien także przestać finansować głosowanie. Gotowe karty wyborcze i materiały agitacyjne powinny zostać zniszczone. Decyzja Trybunału jest ostateczna.

Wątpliwe jest jednak to, czy decyzje Kijowa mają dla samozwańczych władz w Symferopolu jakiekolwiek znaczenie ponieważ nie uznają one zwierzchnictwa nowych ukraińskich władz.

W niedzielnym referendum mieszkańcy będą odpowiadać na dwa pytania: Czy jesteś za ponownym zjednoczeniem Krymu z Rosją na prawach podmiotu FR? oraz Czy jesteś za przywróceniem obowiązywania konstytucji Republiki Krym z 1992 roku i za statusem Krymu jako części Ukrainy?.
Głosowanie zostało ogłoszone 27 lutego, po zajęciu budynków rządu i parlamentu ARK w Symferopolu przez napastników w nieoznakowanych mundurach. Na tej samej sesji deputowani mianowali premierem Siergieja Aksjonowa, lidera partii Rosyjska Jedność. Ten oświadczył, że uważa odsuniętego od władzy Wiktora Janukowycza za prawowitego prezydenta Ukrainy.
Poinformował też, że władze krymskie nawiązały współpracę z Flotą Czarnomorską w zakresie ochrony obiektów ważnych dla życia Autonomii. Ukraińskie jednostki wojskowe na półwyspie zostały otoczone przez rosyjskich żołnierzy i uzbrojonych ludzi z prorosyjskich sił separatystycznych.
1024 lokale wyborcze będą otwarte w niedzielę od godz. 8 (7 czasu polskiego) do 22. Liczbę uprawnionych do głosowania wicepremier Krymu Rustam Temirgalijew określił jako około 1,5 mln. Plebiscyt zostanie uznany za nieważny, jeśli frekwencja nie wyniesie 50 proc. Wyniki głosowania mają być ogłoszone w poniedziałek.

Kryzys na Ukrainie: serwis specjalny >>>

IAR/PAP/iz

''