Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Izabela Zabłocka 02.04.2014

Donald Tusk: większa obecność NATO niezbędna także w Polsce

- Wydaje się, że same traktatowe zobowiązania w obecnym czasie mogą nie wystarczyć dla pełnego poczucia bezpieczeństwa - mówił premier w Brukseli.
Premier oczekuje większego zaangażowania NATO w PolscePremier oczekuje większego zaangażowania NATO w Polsce PAP/Radek Pietruszka
Posłuchaj
  • Premier Donald Tusk jest zadowolony z działań NATO ws. Ukrainy. Jak tłumaczył, chodzi o reakcję wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych na aneksję Krymu, czy dołączenie do misji Air Policing innych państw członkowskich NATO/IAR
Czytaj także

Szef rządu wyraził zadowolenie z działań Sojuszu Północnoatlantyckiego w sprawie Ukrainy. - Widać wyraźnie, że NATO poważnie traktuje sytuację na wschód od Unii Europejskiej. Będziemy rozmawiali - zresztą Polska w tej sprawie jest bardzo konsekwentna od lat - o potrzebie większej obecności struktur natowskich także na terytorium Polski - powiedział Tusk.

Szef rządu sądzi, że polska argumentacja będzie powoli zdobywała większe zrozumienie wśród natowskich sojuszników, bo jako powiedział - dziś wyraźnie widać, że granice Polski i Litwy to są granice Unii Europejskiej, to są granice z obszarem, gdzie napięcie dzisiaj jest większe niż kiedykolwiek w ostatnich latach.

Donald Tusk spotkał się w Brukseli z premierem Litwy przed szczytem Unia Europejska-Afryka.

We wtorek szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski poinformował, że władze wojskowe NATO mają przeanalizować możliwości wzmocnienia obecności wojskowej Sojuszu w państwach członkowskich w Europie Środkowej i Wschodniej.
Wskazał, że wzmocniona współpraca wojskowa poszczególnych członków Sojuszu już ma miejsce. - Kilka krajów - Stany Zjednoczone, Dania, Wielka Brytania - przerzucają dodatkowe siły powietrzne chociażby do państw bałtyckich, a zamierzają to zrobić także Niemcy i Polska. Do Polski przyleciał dodatkowy tuzin F-16 oraz 300 żołnierzy amerykańskich. Będziemy radzi kolejnym tego typu wizytom, a jeszcze bardziej stacjonowaniu sił NATO na stałe w Polsce - powiedział minister.
Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen zapowiedział, że władze wojskowe NATO mają zaproponować dodatkowe działania służące wzmocnieniu kolektywnej obrony i zdolności odstraszania.

Przypomniał, że w związku z kryzysem na Ukrainie NATO wysłało samoloty elektronicznego rozpoznania AWACS nad Polskę i Rumunię oraz więcej niż podwoiło liczbę samolotów uczestniczących w natowskiej misji patrolowania przestrzeni powietrznej nad krajami bałtyckimi. Zapowiedział, że w przyszłości zobaczymy więcej ćwiczeń wojskowych na terytorium krajów członkowskich na wschodzie Sojuszu.

Kryzys na Ukrainie: serwis specjalny >>>

IAR/PAP/iz

''