Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Beata Krowicka 13.05.2014

Dzwon "Jan Paweł II" zawisł na Wawelu jako pierwszy od 500 lat

Dzwon "Jan Paweł II" został we wtorek rano zawieszony w Wieży Srebrnych Dzwonów Katedry na Wawelu. Po raz pierwszy dzwon będzie można usłyszeć 18 maja - w rocznicę urodzin Karola Wojtyły.
Przygotowania do zawieszenia dzwoni Jak Paweł II w Katedrze WawelskiejPrzygotowania do zawieszenia dzwoni "Jak Paweł II" w Katedrze WawelskiejPaweł Pawlica/PR
Galeria Posłuchaj
  • Ryszard Frankowicz, jeden z wawelskich dzwonników: to wzruszające, gdy pomyśleć, że przez następne wieki ten dzwon już tam będzie (IAR)
  • Ryszard Frankowicz, jeden z wawelskich dzwonników: "Zygmunt" dostał braciszka niedużego, ale który będzie dzwonił codziennie (IAR)
  • Dzwon "Jan Paweł II" zawieszony na Wawelu - relacja Pawła Pawlicy (IAR)
Czytaj także

Aby zamontować dzwon, konieczne było rozebranie części dachu Wieży Srebrnych Dzwonów. Najpierw dźwig wciągnął serce, a później na wysokość przeszło 40 metrów podniesiono sam dzwon. Na dachu wieży przejęli go robotnicy, którzy przez 3-metrowy otwór wsunęli go do środka. Proboszcz wawelskiej katedry, ksiądz Zdzisław Sochacki powiedział, że było wielką radością obserwować unoszący się w powietrzu dzwon.

Dzwon "Jan Paweł II", wykonany z okazji kanonizacji papieża-Polaka, waży pół tony, ma 93 centymetry średnicy i uderza 60 razy na minutę.

Wtopiono w niego podarowany przez kard. Stanisława Dziwisza złoty medal, wybity na pamiątkę 50-lecia kapłaństwa Karola Wojtyły. Wtopiono w niego podarowany przez kard. Stanisława Dziwisza złoty medal, wybity na pamiątkę 50-lecia kapłaństwa Karola Wojtyły. Na dzwonie umieszczona została myśl przewodnia pontyfikatu Jana Pawła II: "Nolite timere!" ("Nie lękajcie się!").

Kanonizacja Jana Pawła II i Jana XXIII. Serwis specjalny Polskiego Radia>>>

Zajął ostatnie wolne miejsce na samym szczycie Wieży Srebrnych Dzwonów, obok dzwonów noszących imiona: „Herman”, Zbyszko” oraz „Maciek”.

- Słynny „Zygmunt” cieszy się z nowego towarzystwa - żartuje Ryszard Frankowicz, jeden z wawelskich dzwonników. - Dostał braciszka niedużego, ładnego, który będzie dzwonił codziennie - dodaje.

Pierwszy raz nowy dzwon będzie można usłyszeć w niedzielę 18 maja, w dniu urodzin świętego Jana Pawła II.

Pomysłodawca odlania dzwonu, wawelski dzwonnik i mechanik "Zygmunta" Andrzej Bochniak mówił wcześniej, że kiedy kilka lat temu poszedł na Wieżę Srebrnych Dzwonów zobaczył, że jest tam pusta komora gotowa na przyjęcie dzwonu. - Ta komora była przygotowana przed prawie 500 laty i czekała na specjalną okazję. Nasi przodkowie nie decydowali się tam powiesić dzwonu, teraz przyszła okazja wyjątkowa - powiedział Bochniak.

Dzwon ufundowała Krakowska Kapituła Katedralna, a został wykonany w Pracowni Ludwisarskiej Jana Felczyńskiego w Przemyślu. Poświęcił go metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz podczas mszy św. w uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego w Katedrze Wawelskiej.


TVN24/x-news

Katedra na Wawelu miała dla Karola Wojtyły szczególne znaczenie. W krypcie św. Leonarda Wojtyła po otrzymaniu święceń kapłańskich odprawił 2 listopada 1946 r. swoją mszę prymicyjną. Tutaj otrzymał sakrę biskupią w 1958 r., a w 1967 r. na Wawelu odbył się ingres kardynalski Wojtyły. W katedrze do dziś stoi konfesjonał, w którym młody Wojtyła spowiadał się 1 września 1939 r. Podczas każdej wizyty w Krakowie Jan Paweł II odwiedzał Wawel i modlił się w katedrze.

PAP, IAR, bk