Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Tomasz Owsiński 01.06.2014

Relikwie św. Jana Pawła II w Świątyni Opatrzności

Procesja z relikwiami św. Jana Pawła II przybyła do Świątyni Opatrzności Bożej na warszawskim Wilanowie, gdzie kilka tysięcy wiernych powitało ją oklaskami.
Procesja z relikwiami św. Jana Pawła IIProcesja z relikwiami św. Jana Pawła II PAP/Jacek Turczyk

W procesji uczestniczyli m.in. kardynałowie Kazimierz Nycz i Stanisław Dziwisz. Na miejscu oczekiwała para prezydencka.

W południe została odprawiona msza św. dziękczynna za kanonizację polskiego papieża; przewodniczył jej sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin. Watykański wysłannik papieża wezwał Polaków do utrzymania tradycyjnego modelu rodziny i otwartości na dzieci. Po kazaniu kardynała Parolina metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz zawierzył Polaków Opatrzności Bożej.

Po nabożeństwie prezydent Bronisław Komorowski wygłosił przemówienie oraz zasadził przed Świątynią Opatrzności Bożej "Dąb Wolności". Prezydent dziękował Kościołowi za przyczynienie się do odzyskanie wolności 25 lat temu. Bronisław Komorowski podkreślił "historyczne i współczesne" zasługi Kościoła w Polsce. - Dziękuję za to, że mogliśmy dziś połączyć wolność naszego kraju z wdzięcznością za naukę, za życie i działanie na rzecz wolności Jana Pawła II i Prymasa Tysiąclecia kardynała Stefana Wyszyńskiego - powiedział prezydent.


Prezydent RP wraz z małżonką uczestniczy w Święcie Dziękczynienia. TVN24/x-news

W niedzielę obchodzone jest VII Święto Dziękczynienia; tym razem poświęcone dziękczynieniu za kanonizację Jana Pawła II i 25-leciu odzyskaniu przez Polskę wolności.

W Święto Dziękczynienia w parafiach na terenie całej Polski jest prowadzona także zbiórka pieniędzy na budowę Świątyni Opatrzności Bożej.
Pontyfikat Jana Pawła II>>>

Święto Dziękczynienia, które jest obchodzone w pierwszą niedzielę czerwca, zostało ustanowione w 2008 r. z inicjatywy metropolity warszawskiego kard. Nycza. Idea Święta Dziękczynienia związana jest z kontynuacją historycznej inicjatywy Sejmu Czteroletniego, jaką była budowa Świątyni Opatrzności Bożej. O budowie Świątyni jako narodowego wotum wdzięczności, przede wszystkim za uchwalenie Konstytucji 3 Maja, zdecydował Sejm uchwałą z 5 maja 1791 roku. Inicjatywę budowy Świątyni podjął na nowo w 2002 roku prymas Polski kard. Józef Glemp.

Kanonizacja Jana Pawła II i Jana XXIII - serwis specjalny Polskiego Radia>>>

PAP, to/mc