Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Petar Petrovic 13.06.2014

Kolejne sukcesy islamistów w Iraku. Walki pod Bagdadem

Iracka armia starła się z bojówkami islamistów zaledwie 50 km na północ od Bagdadu, w rejonie miasta Baquba. Trwająca od kilku dni intensywna ofensywa dżihadystów z ugrupowania Islamskie Państwo Iraku i Lewantu (ISIL), przybliża te siły coraz bardziej do irackiej stolicy.
Kurdyjskie siły zbrojne w IrakuKurdyjskie siły zbrojne w Iraku PAP/EPA/KHALIL AL-A'NEI

Islamiści prowadzący antyrządową ofensywę na północy Iraku w nocy z czwartku na piątek opanowali dwie miejscowości w prowincji Dijala na północnym wschodzie kraju, gdzie wcześniej swoje posterunki opuściły irackie siły bezpieczeństwa - podaje agencja Reutera.
Siły bezpieczeństwa podały, że w ręce dżihadystów dostały się miejscowości Saadija i Dżalaula, a także kilka wsi w regionie gór Himrin, od dawna służących bojownikom za kryjówkę.
Kurdyjscy bojownicy (peszmergowie) zwiększyli ochronę biur swoich partii politycznych w Dżalauli zanim w miasteczku zjawili się dżihadyści; nie doszło do starć.
Cihan News Agency/x-news

Irackie wojsko prowadziło ostrzał artyleryjski Saadii i Dżalauli z pobliskiej miejscowości Mukdadija, przez co kilkanaście rodzin musiało uciekać na wschód, ku granicy irańskiej.
Co zrobi Obama?
Według amerykańskich mediów, premier Iraku Nuri al-Maliki poprosił Waszyngton o naloty na pozycje rebeliantów. W czwartek prezydent Barack Obama poinfomował, że specjalny zespół pracuje 24 godziny na dobę, analizując, w jaki sposób najbardziej efektywnie można pomóc. "Nie wykluczam niczego bo w naszym interesie jest aby dżihadyści nie zajęli na stałe terenów w Iraku albo Syrii" - dodał Obama. Nie powiedział, czy dopuszcza użycie lotnictwa, czy tylko bezzałogowych dronów.
Kurdowie zyskują na chaosie
Kurdowie wykorzystują trwający na północy Iraku chaos do poszerzania terytorium Kurdyjskiego Regionu Autonomicznego - zauważa Reuters. W czwartek przejęli kontrolę nad miastem Kirkuk, położonym na bogatych w ropę terenach i porzuconym przez irackie wojsko, oraz nad innymi obszarami poza ustaloną z irackim rządem granicą autonomii.
CNN Newsource/x-news

Sukcesy islamistów
W ramach trwającej od kilku dni ofensywy na północy Iraku dżihadyści z ugrupowania Islamskie Państwo Iraku i Lewantu (ISIL) zajęli Mosul, drugie co do wielkości miasto w kraju, a także obszary w dwóch sąsiednich, głównie sunnickich prowincjach Kirkuk i Salah ad-Din. W środę przywódca ISIL Abu Mohammed al-Adnani wezwał bojowników, by kierowali się na Bagdad.
Ewakuacja Amerykanów
Firmy ze Stanów Zjednoczonych pracujące dla irackiego rządu w sektorze obronnym ze względów bezpieczeństwa czasowo ewakuują swoich pracowników z bazy lotniczej w Baladzie; zostaną oni przewiezieni do Bagdadu - poinformowały władze USA.
Przedstawiciel ministerstwa obrony sprecyzował, że chodzi o ok. 100 amerykańskich pracowników kontraktowych, którzy z bazy, znajdującej się na północ od Bagdadu, zostali ewakuowani do irackiej stolicy. Dodał, że w operację nie był zaangażowany amerykański rząd.
Rzeczniczka amerykańskiej dyplomacji Jennifer Psaki zdementowała jednocześnie doniesienia o ewakuacji amerykańskich misji dyplomatycznych w Iraku. - Status personelu ambasady i konsulatów USA pozostał bez zmian - dodała. W sprawie szczegółów ewakuacji odesłała bezpośrednio do zainteresowanych firm.
pp/PAP/IAR